Przedszkolaki w Centrum Leonardo da Vinci

W dniach 21 i 22 czerwca  dzieci ze wszystkich oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w wycieczce co Centrum Leonarda da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci . Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka :oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie, które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi.  Wystawa ma na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły dzieciom obserwacje przez mikroskop , gry i układanki logiczne jak również plac zabaw gdzie mogli skorzystać   z basenu z piłkami, gigantycznego dmuchanego serca ,w którym mogli się wyskakać , puzzli z których można złożyć człowieka . Każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał.

Część eksponatów Centrum Nauki Leonarda umieściło na zewnątrz budynku w tzw. ogrodzie doświadczeń. Tu dzieci tworzyły tęczę na pryzmacie, oglądały okolicę przez peryskop i bawiły się iluzją optyczną.

Na zakończenie uczestnicy wycieczki zwiedzili odrestaurowany dwór starosty chęcińskiego .Przedszkolaków urzekły piękne dworskie wnętrza, jak również zadbane ogrody, które mogli podziwiać z balkonu dworskiego jak również podczas spaceru.

Pobyt w Centrum nauki Leonarda to połączenie zabawy i nauki z wielu dziedzin, a także możliwość rozwoju. Po wyczerpującej wycieczce dzieci wróciły do przedszkola  uśmiechnięte i pełne wrażeń.

P. Manikowska