Przedszkolaki w Muzeum Zabawek i Zabawy oraz w Manufakturze Słodyczy

11 października 2022r. dzieci z czterech najmłodszych oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do największego, a zarazem najstarszego muzeum zabawek w Polsce – Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Dla wszystkich przedszkolaków był to szczególny dzień, na który z niecierpliwością czekały. W muzeum obejrzeliśmy przeróżne eksponaty: lalki z całego świata, zabawki historyczne i ludowe, modele samochodów, samolotów, statków. Wśród zbiorów znajdują się także zabawki współczesne, tj. klocki lego i lalki Barbie, które ukazują jak ewaluowała technika zabawek. Pracownicy muzeum dołożyli wszelkich starań, aby zwiedzanie tego niesamowitego miejsca było dla dzieci niezwykłą przygodą, stąd wystawy interaktywne, na których dzieci mogły nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć eksponatów.

Drugim punktem programu był udział w warsztatach karmelowych w Manufakturze Słodyczy. Panie pokazały jak w magiczny sposób bez użycia maszyn powstają kolorowe lizaki i cukierki, z wykorzystaniem naturalnych aromatów i barwników. Przedszkolaki obserwowały proces wyrobu lizaka od momentu wylania gorącego karmelu na kamienny stół, poprzez nadanie im kształtu, barwy i smaku, aż do pakowania gotowego wyrobu. Na zakończenie wszystkie dzieci wyrabiały swojego własnego lizaka i otrzymały dyplom „Małego Karmelarza”. Było to wspaniałe połączenie nauki i zabawy!

I. Muller-Idzik