Spektakl profilaktyczny „Ćpunka”

18 lutego 2020 roku uczniowie klas siódmych i ósmych obejrzeli w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach spektakl profilaktyczny pt. „Ćpunka”. Był on sceniczną adaptacją książki Barbary Rosiek  – o tym samym tytule – wystawioną przez aktorów Kieleckiego Teatru Lektur. Głównymi założeniami tego wyjazdu było poszerzenie wiedzy na temat teatru jako sztuki wielotworzywowej,  podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki,  wykorzystanie w interpretacji utworów odwołania do wartości uniwersalnych związanych z postawami społecznymi oraz kształtowanie umiejętności wyzwalania uczuć i emocji.

Reżyser – pan Marek Tercz – przedstawił nam przerażający świat narkotykowej degradacji, który to zmienia tzw. „cudowne dziecko” z „dobrego domu” w ludzki niemal strzęp. To przejmująco bolesna, ale prawdziwa opowieść o młodej – mającej zalewie szesnaście lat- Ani, której przyszło dorastać w świecie wyścigu szczurów i rozbestwionego konsumpcjonizmu, pigułek gwałtu i dopalaczy, przemocy i chorych ambicji korporodziców, a także obojętności otoczenia. Niewątpliwie młodemu człowiekowi, który dopiero mierzy się z życiem, jest bardzo trudno przedostać się przez dżunglę czyhających na niego pułapek, tak aby nie zatracić wrażliwości, subtelności, miłości, marzeń i nie stać się osoba chorą- uzależnioną od narkotyków.

Spektakl pomimo  trudności podejmowanego tematu, bardzo się nam podobał, bowiem jest to historia o samotności – przerażającym byciu samotnym w tłumie, w domu, w szkole, wszędzie. Na zakończenie aktorka, która doskonale wcieliła się w rolę młodocianej Ani, podziękowała widzom za doskonały odbiór dzieła i głośno wypowiedziała  życzenie, aby nikt z nas nie doświadczył  takich traumatycznych przeżyć.

                                                                                                           Sylwia Bochenek