Spotkanie z górnikiem

„Zjeżdża co dzień pod ziemię,

gdzie najciemniej, najgłębiej,

czarny węgiel tam drzemie,

on obudzi ten węgiel.”

        Tradycją stało się, iż w pierwszych dniach grudnia przedszkolne progi przekracza górnik, aby wspólnie z przedszkolakami uczcić przypadające w tych dniach Święto Patronki Górników –Świętej Barbary. I właśnie dzisiaj gościliśmy zaprzyjaźnionego już z naszym przedszkolem Pana Michała Stępnia, który długie lata poświęcił pracy w górnictwie. Z miejscem tym nasz gość wiąże dużą część swojego życia, gdyż w podziemnych korytarzach przepracował aż 25 lat, przechodząc przez kolejne stopnie górniczego awansu. Przez ostatnie lata Pan Michał odpoczywa na zasłużonej emeryturze oddychając świeżym świętokrzyskim powietrzem, wolnym od kopalnianego pyłu.

Chociaż większość przedszkolaków zna już Pana Michała, to jego przybycie zawsze wzbudza duże emocje i ciekawość. Ogromne wrażenie na naszych milusińskich robi odświętny strój, przypięte na klapie medale oraz czapka z powiewającymi piórami. Pan Michał w przystępny dla dzieci sposób opowiedział o trudach górniczej pracy, która ma jednak ogromne znaczenie – przecież wydobycie węgla to dopiero pierwszy etap do wytworzenia tak wielu rzeczy, z których korzystamy na co dzień. Przedszkolaki dowiedziały się także o symbolice koloru piór na czapce górnika, odznaczeniach jakie zdobył nasz gość.

Za wspólne spotkanie i poświęcony nam czas podziękowaliśmy najpiękniej jak potrafiliśmy – kwiatami własnoręcznie zrobionymi, wierszem i piosenką. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Anetta Kułagowska