St. Patrick’s Day

W dniu 17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka – St. Patrick`s Day.

Celem obchodów dnia patrona Irlandii było poznanie dla niektórych przypomnienie symboli i tradycji związanych z Irlandią i dniem Św. Patryka, oraz kształtowanie szacunku i tolerancji wobec innych kultur. Dodatkowo, na lekcjach języka angielskiego realizowano treści kulturowe poświęcone Irlandii.

Dziewczyny z klas ósmych przygotowały i przedstawiły ciekawostki związane z celebrowaniem tego święta oraz zadbały o oprawę muzyczną. Na przerwach towarzyszyła Nam dzisiaj twórczość U2 „With or Without You”, „Pride”oraz Riverdance  dźwięki z wokalno- tanecznego widowiska opartego na tradycji i kulturze irlandzkiej.
Uczniowie klas szóstych zadbali o przygotowanie elementów związanych z dniem Św. Patryka

Shamrocks (trójlistne koniczynki) pojawiły się w wielu miejscach naszej szkoły. Gazetka ścienna na korytarzu obfituje nie tylko  w barwne symbole święta ale jest źródłem ciekawostek o historii i tradycjach Irlandii.

Wybraliśmy kilka ciekawostek:

  1. Zgodnie z danymi z 2021 roku kraj ten zamieszkiwany jest przez niespełna 5 milionów Irlandczyków. Co ciekawe w samych Stanach Zjednoczonych żyje około 40 milionów osób posiadających irlandzkie korzenie. Na samych wyspach poza Irlandią mieszka około 14 milionów, zaś kolejne 7 milionów przebywa w Australii. Na całym świecie żyje około 75 milionów Irlandczyków.
  2. Narodowym symbolem zwierzęcym Irlandii jest jeleń.
  3. Irlandia jest jedynym krajem świata, którego symbolem narodowym jest harfa.
  4. Najpopularniejszą irlandzką grą jest hurling – gra zespołowa, w której używa się kijów i piłek. Uważana jest za najszybszą grę zespołową świata.
  5. Przedrostki irlandzkich nazwisk – „Mac” i „O” – oznaczają odpowiednio „syn” i „wnuk” w języku celtyckim.
  6. Amerykański Biały Dom został zaprojektowany przez Irlandczyka Jamesa Hobana.
  7. Oficjalnymi językami tego kraju jest irlandzki oraz angielski.
  8. George Bernard Shaw to znany irlandzki dramaturg i prozaik , a także jedyna osoba na świecie która otrzymała Nagrodę Nobla i Oscara.

Uczniowie klas 8 i 6