W dniu 17 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka – St. Patrick`s Day.
Celem obchodów dnia patrona Irlandii było poznanie dla niektórych przypomnienie symboli i tradycji związanych z Irlandią i dniem Św. Patryka, oraz kształtowanie szacunku i tolerancji wobec innych kultur. Dodatkowo, na lekcjach języka angielskiego realizowano treści kulturowe poświęcone Irlandii.
Dziewczyny z klas ósmych przygotowały i przedstawiły ciekawostki związane z celebrowaniem tego święta oraz zadbały o oprawę muzyczną. Na przerwach towarzyszyła Nam dzisiaj twórczość U2 „With or Without You”, „Pride”oraz Riverdance dźwięki z wokalno- tanecznego widowiska opartego na tradycji i kulturze irlandzkiej.
Uczniowie klas szóstych zadbali o przygotowanie elementów związanych z dniem Św. Patryka
Shamrocks (trójlistne koniczynki) pojawiły się w wielu miejscach naszej szkoły. Gazetka ścienna na korytarzu obfituje nie tylko w barwne symbole święta ale jest źródłem ciekawostek o historii i tradycjach Irlandii.
Wybraliśmy kilka ciekawostek:
- Zgodnie z danymi z 2021 roku kraj ten zamieszkiwany jest przez niespełna 5 milionów Irlandczyków. Co ciekawe w samych Stanach Zjednoczonych żyje około 40 milionów osób posiadających irlandzkie korzenie. Na samych wyspach poza Irlandią mieszka około 14 milionów, zaś kolejne 7 milionów przebywa w Australii. Na całym świecie żyje około 75 milionów Irlandczyków.
- Narodowym symbolem zwierzęcym Irlandii jest jeleń.
- Irlandia jest jedynym krajem świata, którego symbolem narodowym jest harfa.
- Najpopularniejszą irlandzką grą jest hurling – gra zespołowa, w której używa się kijów i piłek. Uważana jest za najszybszą grę zespołową świata.
- Przedrostki irlandzkich nazwisk – „Mac” i „O” – oznaczają odpowiednio „syn” i „wnuk” w języku celtyckim.
- Amerykański Biały Dom został zaprojektowany przez Irlandczyka Jamesa Hobana.
- Oficjalnymi językami tego kraju jest irlandzki oraz angielski.
- George Bernard Shaw to znany irlandzki dramaturg i prozaik , a także jedyna osoba na świecie która otrzymała Nagrodę Nobla i Oscara.
Uczniowie klas 8 i 6