Światowy Dzień Zdrowia. Światowy Dzień Pracownika Służby Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia to święto obchodzone corocznie 7 kwietnia , w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO ) czyli od 1950 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na najbardziej istotne problemy w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

W tym roku hasło przewodnie brzmi : ,, Nasza planeta , nasze zdrowie ‘’.

7  kwietnia uczniowie klas czwartych i szóstych  przygotowali audycję radiową , w której podkreślili , że zdrowie to niezrównana i najważniejsza wartość w życiu każdego człowieka.

Największy wpływ na zdrowie społeczeństwa ma styl życia – ponad 50%, około 20% zależy od wpływu środowiska , 15% od czynników genetycznych , a 10% zależy od systemu opieki zdrowotnej. Zła dieta i brak aktywności fizycznej znacznie zwiększają koszty ponoszone na leczenie chorób spowodowanych przez niezdrowy tryb życia.

Tryb życia w większości odpowiada za nasze zdrowie. Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna to gwarancja lepszej jakości życia. Polecamy Wam uczczenie tego dzisiejszego święta indywidualnie, w końcu to my sami musimy zadbać o swoje zdrowie.

Nasze propozycje :

–  przygotuj jeden posiłek składający się wyłącznie ze zdrowych produktów dla siebie i całej rodziny np. sałatka ze świeżych owoców,

–  ruch poprawi kondycję , np. zaproponuj rodzinny spacer czy ćwiczenia na świeżym powietrzu,

– zadbaj o zdrowie psychiczne czyli zrelaksowanie siebie i swojej rodziny poprzez wspólne posłuchanie ulubionej muzyki , zagranie w grę planszową czy kalambury.

Pamiętajmy jednak , że :

Nasze zdrowie w naszych rękach każdego dnia , nie tylko od święta !

W tym roku szkolnym nasza szkoła bierze udział w projekcie : ,, Igrzyska Zdrowia” zorganizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.  Pierwszy etap już za nami, obecnie przygotowujemy się do drugiego etapu, w maju , 3 zespoły 5 –cio osobowe w różnych kategoriach wiekowych będą brały udział w Sztafecie Zdrowia w Wólce Milanowskiej ( trzeba będzie się wykazać nie tylko wiedzą, ale też kondycją fizyczną ). Uczniowie wykonali też plakaty w ramach konkursu : Szkoła Promująca Zdrowy styl Życia, które zaprezentujemy w bocznym holu.

W dniu 7 kwietnia nie zapominajmy o tym, że to także Światowy Dzień Pracownika Służby Zdrowia – święto wszystkich tych , którzy za swoje powołanie uznali niesienie pomocy drugiemu człowiekowi w trudnym czasie choroby.

Z okazji Święta Pracownika Służby Zdrowia wszystkim lekarzom, lekarzom stomatologom, pielęgniarkom i pozostałym pracownikom służby zdrowia pragniemy złożyć wyrazy uznania i wdzięczności za pełną poświęcenia służbę na rzecz drugiego człowieka, za trud który przynosi pomoc i ulgę cierpiącym.

                                                                                                     Uczniowie klas czwartych i szóstych