Święto Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja to uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.W tym roku mija 226 lat od tamtych niezwykle ważnych dla nas, Polaków, wydarzeń. Dlatego też, aby przypomnieć wszystkim naszym uczniom, czym była Konstytucja 3 Maja nauczyciele Jadwiga Janusz, Marzena Wojtkowicz i Piotr Makuch przygotowali słowno – muzyczne przedstawienie upamiętniające to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum opowiedzieli nam o genezie uchwalenia Konstytucji i o jej znaczeniu. Dźwięki pieśni, fragmenty prozy i wiersze stały się dziś ważną lekcją historii i patriotyzmu.

T. Stolarczyk