Święto Matematyki w gimnazjum

Marzec obfituje w kilka wydarzeń związanych z matematyką. Nic dziwnego – przecież to miesiąc, w którym kończy się zima i zaczyna wiosna. Zaczynamy budzić się do życia, pozytywne nastawienie powraca. W kalendarzu znajduje się kilka dat związanych z Matematyką, są to:

– 9 marca – Ogólnopolski Dzień Statystyki;
– 12 marca – Ogólnopolski Dzień Matematyki;
– 14 marca – Dzień liczby Pi.

Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazanie innej strony tej nauki -matematyka może być przyjemna i ciekawa. Nasza szkoła również włącza się w ogólnopolską akcję promowania  i popularyzacji matematyki, już od kilku lat w tym miesiącu obchodzone jest Szkolne Święto Matematyki.

Obchody Święta w naszej szkole przebiegały dwuetapowo. Pierwsza część polegała na przeprowadzenia Turnieju Matematycznego pomiędzy równoległymi klasami. Trzyosobowe zespoły rywalizowały ze sobą odpowiadając na pytania przygotowane w  postaci prezentacji Microsoft PowerPoint. Turniej składał się  z pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Hasło, które przyświecało pytaniom, to Dzień Matematyki 2017 – Pieniądze to nie wszystko. Do każdego pytania dołączona była  prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną.

Wśród klas pierwszych zwyciężyła klasa I c, na poziomie klas drugich klasa II a, a pomiędzy klasami trzecimi klasa III a.

Druga część zmagań z zadaniami matematycznymi, to indywidualny konkurs „Rachmistrz biegły w liczeniu”. W indywidualnym konkursie wzięło udział 29 uczniów ze wszystkich klas gimnazjalnych.

Najwyższe miejsca na poziomie poszczególnych klas zajęli:

Klasy pierwsze:

I miejsce: Kwiecień Klaudia – klasa I b

II miejsce: Wojnowska Natalia – klasa I b

III miejsce: Rajca Agnieszka – klasa I c.

Klasy drugie:

I miejsce: Strojwąs Wojciech – klasa II a

II miejsce: Kmiecik Kacper – klasa II b

III miejsce: Ślusarczyk Filip – klasa II a.

Klasy trzecie:

I miejsce: Dziedzic Sylwia i Wicha Gabriela – klasa III a

II miejsce: Kielesińska Monika – klasa III a

III miejsce: Zajączkowska Julia – klasa III a

Uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni cząstkowymi ocenami z matematyki.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za podjęte wyzwanie, zwycięzcom gratulujemy.

Nauczycielki matematyki.