Święto matematyki w gimnazjum

W kalendarzu znajduje się kilka dat związanych z Matematyką, są to:

– 9 marca – Dzień Polskiej Statystyki;
– 12 marca – Dzień Matematyki;
– 14 marca – Dzień liczby Pi.

Dzień Matematyki został, z inicjatywy 4improve, wpisany do kalendarza świąt nietypowych oraz faktopedii. Zatem marzec, to miesiąc Matematyki i dlatego w naszym gimnazjum od kilku lat w tym miesiącu obchodzone jest Święto Matematyki. Dzień Matematyki stworzono po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać jasną stronę tej nauki.

Tegoroczne obchody Święta w naszej szkole przebiegały dwuetapowo.

Pierwsza część polegała na przeprowadzenia Turnieju Matematycznego pomiędzy równoległymi klasami. Czteroosobowe zespoły rywalizowały ze sobą odpowiadając na pytania przygotowane w  postaci prezentacji Microsoft PowerPoint. Turniej składał się z pytań z zakresu matematyki i nauk pokrewnych. Hasło, które przyświecało pytaniom, to Dzień Matematyki 2016 z polskimi przysłowiami. Do każdego pytania dołączona była  prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis „Na temat” pełniący rolę edukacyjną.

Wśród klas pierwszych zwyciężyła klasa I b, na poziomie klas drugich klasa II a, natomiast pośród  trzecioklasistów większą liczbę punktów zdobyła klasa III b.

Druga część zmagań z zadaniami matematycznymi, to indywidualny konkurs „Rachmistrz biegły w liczeniu”.

Najwyższe miejsca na poziomie poszczególnych klas zajęli:

Klasy pierwsze:

I miejsce: Strojwąs Wojciech – klasa I a

Ślusarczyk Filip – klasa I a

II miejsce: Błaszczyk Oliwia – klasa I b

Dziedzic Natalia – klasa I a

Ogłoza Kinga – klasa I b

III miejsce: Kmiecik Kacper – klasa I b

Miszczyk Karolina – klasa I b.

Klasy drugie:

I miejsce: Dziedzic Sylwia – klasa II a

II miejsce: Zajączkowska Julia – klasa II a

III miejsce: Wicha Gabriela – klasa II a

Klasy trzecie:

I miejsce: Kapusta Dagmara – klasa III a

II miejsce: Detka Paweł – klasa III b

Ścieżka Dominika – klasa III a

III miejsce: Ślusarska Kinga – klasa III b.

Uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni cząstkowymi ocenami z matematyki.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za podjęte wyzwanie, zwycięzcom gratulujemy.

Nauczycielki matematyki.