Szkolny Dzień Języków Obcych

W dniu 16.06.2015 r. w Gimnazjum odbył się  Dzień Języków Obcych. W naszej szkole młodzież uczy się języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego, dlatego tym językom poświęcony był występ młodzieży przygotowany na tą okazję. Miał on charakter rozrywkowy, ale celem nadrzędnym było zaakcentowanie znaczenia języków obcych we współczesnym świecie, przybliżenie uczniom bogactwa kulturowego krajów anglojęzycznych, Niemiec i Rosji oraz uświadomienie faktu, że szacunek dla innych narodów, ich kultury i  języka jest gwarancją pokoju na świecie.

Młodzież starała się przekonać swoich kolegów i koleżanki, że języków naprawdę warto się uczyć, a pomocna w tym może być piosenka, wiersz, film, bajka oraz wiele innych dostępnych w codziennym życiu źródeł.

Występ zapoczątkował wiersz „Lokomotywa” wyrecytowany w trzech językach. Następnie uczniowie z klas pierwszych i drugich przedstawili po niemiecku bajkę „Czerwony kapturek”.

Ponadto, widzowie usłyszeli dwie piosenki angielskie- „Wasted” w wykonaniu Angeliki Wacek oraz „All About the Best” zaśpiewaną przez Aleksandrę Jędrzejewską.

Młodzież zaprezentowała również dwie piosenki rosyjskie. Angelika Wacek i Klaudia Staszewska wykonały utwór słynnej młodej rosyjskiej wokalistki Maksim „Wietrom Stat’”, a Damian Biesiada i Olga Kuzia  w towarzyszeniu chórku złożonego z reprezentantek klasy Ia oraz klas trzecich zaprezentowali słynny przebój Jurija Szatunowa „ Biełyje Rozy”.

Nie zabrakło również piosenki niemieckiej. Uczennice klasy IIB wykonały piosenkę „Jesteś szalona” w wersji niemieckojęzycznej.

 

Mieliśmy również możliwość usłyszeć rymowanki w języku angielskim , prezentujące mieszkańców londyńskiego ZOO oraz obejrzeć zabawny układ choreograficzny  do piosenki „Barbie Girl” w wykonaniu Kingi Ślusarskiej, Natalii Piątek i Dagmary Kapusty.

W czasie występu zgromadzeni na widowni gimnazjaliści mogli zobaczyć słynnych reprezentantów Niemiec, w których role wcielili się uczniowie . Na scenie pojawili się m.in.: Angela Merkel, Klaudia Schiffer , Albert Einstein, Gunter Grass , Wolfgang Amadeusz Mozart. Nie zabrakło również angielskich wynalazców i naukowców. Młodzież mogła dowiedzieć się, że to właśnie im zawdzięczamy takie odkrycia i wynalazki jak: penicylina, płaszcz przeciwdeszczowy, telefon komórkowy, znaczek pocztowy, czy aparat fotograficzny.

Uczniowie klas trzecich , uczący się języka rosyjskiego , uczcili ostatni rok nauki tego języka     w naszej szkole zabawną  inscenizacją wiersza „Rzepka”. W takt charakterystycznej dla każdej postaci muzyki na scenie kolejno pojawiali się ochotnicy do pomocy w wyciągnięciu okazałej rzepki( w tej roli Ola Lipa). Byli wśród nich : Damian Biesiada, Bartłomiej Łukawski, Patrycja Kozak, Anita Gwadera, Agata Jędrzejowska, Iwona Gałka oraz Karolina Chruścińska.

Dzień Języków Obcych  tradycyjnie przebiegał w miłej, radosnej atmosferze. Uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem , pomysłowością w kreowaniu swoich postaci ,  talentem aktorskim, wokalnym, tanecznym oraz ogromnym poczuciem humoru.

A. Bekier