TA, CO NIE ZGINĘŁA

Dnia 10  listopada bieżącego roku  obchodziliśmy w naszej szkole ważne w historii naszej Ojczyzny Święto – 98 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pamięć o tym doniosłym wydarzeniu uczciliśmy nie tylko odświętnym strojem, lecz także uczestnictwem  w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów naszego zespołu pod kierownictwem pani Sylwii Bochenek i pana Piotra Makucha (scenariusz i reżyseria), pani Marzeny Wojtkowicz (oprawa muzyczna), pani Marzeny Domżał (wykonanie dekoracji). Przedstawienie rozpoczęła wymowna piosenka  pt. „Żeby Polska była Polską”. Następnie prowadzący  akademię uczeń klasy II a Wojciech Strojwąs i uczennica klasy III a – Sylwia Dziedzic oprowadzili nas po stacjach historii. Trzydziestopięciominutowe  wystąpienie gimnazjalistów wypełnione było informacjami historycznymi – ilustrującymi drogę naszego kraju do wolności – przeplatanymi pięknymi patriotycznymi wierszami oraz ozdobione znanymi i zawsze chętnie śpiewanymi pieśniami.

Widzowie  z uwagą  słuchali recytacji w wykonaniu uczniów m.in. takich wierszy jak: „Opowiedz nam Ojczyzno”, „Polska  w niewoli”, „Hymn do miłości Ojczyzny”, „Moja piosnka II”, „Rota”, „Modlitwa o Polskę”, „Alfabet”, „Modlitwa za Ojczyznę”, „Katechizm polskiego dziecka”. Nastrój bojowy wprowadziły  pieśni „Warszawianka”, „My pierwsza brygada”, natomiast powagi i patosu dodała  „Rota” pięknie zaśpiewana przez chór oraz hymn narodowy odśpiewany przez wszystkich uczestników zgromadzonych w sali gimnastycznej. Znaczącym akcentem zamykającym tę patriotyczną akademię była piosenka pt.: „Ja to mam szczęście” wykonana  przez solistkę z klasy I a gimnazjum – Joannę Strąk.

Wzruszające teksty poezji wygłosili następujący recytatorzy: Karolina Miszczyk, Kacper Bęben, Izabela Stępień, Karolina Stępień, Iwona Gałka, Weronika Makuch, Dominika Cieśla, Patrycja Kuzia, Natalia Rusiecka, Bartosz Pałyga, Bartosz Bandura, natomiast gimnazjaliści: Filip Ślusarczyk, Natalia Dziedzic, Natalia Wojnowska, Daniel Kaczyński, Klaudia Kwiecień razem z prowadzącymi  przypominali nam prawdę historyczną.

Na zakończenie apelu głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Petrus, która powiedziała na temat doniosłości Święta Niepodległości, naszego w nim udziału, a tym samym właściwej postawie patriotycznej. Ponadto podziękowała za występ uczniom i nauczycielom, którzy go przygotowali.

Wszyscy zgromadzeni obejrzeli przedstawienie w skupieniu, zaś ich gromkie brawa świadczyły o tym, że zaprezentowany montaż słowno-muzyczny o „tej, co nie zginęła”  bardzo się podobał.

                                                                                                    Sylwia Bochenek