Teatralna lekcja polskiego w gimnazjum

Dnia 23 lutego 2016 roku w Zespole Szkół w Pierzchnicy gościliśmy aktorów z Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku, którzy zaprezentowali sztukę Moliera pt. „Skąpiec”. Spektakl obejrzeli uczniowie klas drugich i trzecich gimnazjum. Trzecioklasiści potraktowali spektakl jako przypomnienie treści przed egzaminem, zaś uczniowie klas drugich wkrótce będą  omawiać tę znaną komedię angielskiego komediopisarza. Była to dla uczniów ciekawa lekcja języka polskiego zarówno pod względem realizacji treści z zakresu teatru – gry aktorskiej, sposobu ujęcia tematu, choreografii jak i pod względem interpretacji utworu. Spektakl trwał godzinę lekcyjną, na scenie było głośno, dynamicznie i wesoło, czyli tak jak na komedię przystało. Były momenty, że aktorzy na chwilę opuszczali scenę i „wyszli” do widzów, mimowolnie włączając ich w spektakl. To niewątpliwie podobało się młodzieży i czyniło spektakl „żywym”, atrakcyjnym tworzywem. Celem aktorów było wyeksponowanie głównej cechy charakteru bohatera komedii ( Harpagona), czyli okropnego skąpstwa, które uczyniło zeń człowieka pozbawionego ojcowskich uczuć, owładniętego żądzą posiadania. Po reakcji uczniów oraz z ich opinii wynika, że spektakl się podobał, drugoklasiści, mimo że nie znali treści książki, zrozumieli przesłanie tekstu oraz jego treść. Z pewnością takie „lekcje teatralne” są potrzebne, urozmaicają one codzienną naukę w szkole, angażują na jednej godzinie dużą grupę uczniów, sprzyjają zapamiętaniu treści utworów.

                                                                             Teresa Rokicka