Trzecioklasiści w Oświęcimiu

Dnia 6.11.2015r. uczniowie trzecich klas Gimnazjum wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia. Wczesnym rankiem o godzinie 7.00 wyruszyliśmy spod szkoły razem z naszymi opiekunami: p. Anną Skuzą, p. Barbarą Walkowicz-Sikorą oraz p. Martyną Pietrzyk. Po niespełna 4 godzinach jady dotarliśmy na miejsce.

Pierwszym elementem zwiedzania był obóz Auschwitz, który stał się dla świata symbolem terroru i  ludobójstwa Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

Podzieliliśmy się na 2 grupy. Do każdej klasy został przypisany osobny przewodnik i tak zaczęliśmy zwiedzanie. Na początku, aby dostać się na teren obozu musieliśmy przejść przez bramę na której widział napis: ,,Arbeit macht frei” co oznacza : ,,Praca czyni wolnym” .Kiedy weszliśmy na plac obozu koncentracyjnego Auschwitz, mogliśmy zobaczyć wiele jednakowych budynków, które były ogrodzone podwójnym płotem zrobionym z drutu kolczastego, który w czasach funkcjonowania obozu uniemożliwiał ucieczkę z tego miejsca

Następnie pan przewodnik oprowadzał nas po blokach, w których żyli skazani, a w których ówcześnie znajdują się różne ciekawe wystawy. W jednym z pierwszych bloków zobaczyliśmy kilka fotografii przedstawiających więźniów oraz ich codzienny ubiór. Na ścianach wisiało bardzo dużo portretów mężczyzn i kobiet, którzy przebywali, a w większości przypadków zginęli w tym obozie. Ten okrutny los nie omijał dzieci. Każde dziecko, które miało poniżej 14 lat zabijano od razu  po przybyciu na miejsce. Natomiast starsze dzieci, które ,,nadawały się do pracy” traktowano w ten sam sposób co dorosłych. Jest to jedna z przykładowych ekspozycji, które zwiedzaliśmy. Nie ulega wątpliwości, że największa liczba uczniów uroniła łzę w pomieszczeniu, gdzie znajdowały się wszystkie osobiste rzeczy więźniów takie jak: okulary, walizki, garnki, pędzle do golenia, a także ogromna ilość butów. Stosy stworzone z tych rzeczy sięgały sufitu widząc to nie mogliśmy zdać sobie sprawy jak wielu ludzi tam zginęło. Niezwykle wzruszającym punktem, był również ten kiedy pan przewodnik porosił nas abyśmy popatrzyli w oczy dzieci na fotografiach. Z pozoru uśmiechnięte twarze, a oczy pełne smutku i rozżalenia, krzyczące o pomoc jakikolwiek ratunek.

W obozie stosowane były również kary.. Do najczęstszych wykroczeń podlegających karom należały: wszelkie próby zdobycia dodatkowej żywności, różne formy uchylania się od pracy i uchybień w pracy, wykonywanie różnych czynności (np. palenie papierosów, załatwianie potrzeb fizjologicznych) w nieregulaminowym czasie, noszenie ubrania niezgodnego z regulaminem, usiłowanie popełnienia samobójstwa. W wymierzaniu kar panowała całkowita dowolność. Więzień za to samo wykroczenie mógł być ukarany w różny sposób. Do najczęściej stosowanych kar należały: chłosta, osadzenie w celach bloku 11 w obozie macierzystym, kara słupka, skierowanie do karnej kompanii.

Po 2,5h zwiedzania Auschwitz przejechaliśmy autobusem do oddalonej od Oświęcimia 3km miejscowości: Brzezinka, w której znajduje  się obóz Birkenau.

Jest tam ponad trzysta baraków, w których mieszkali więźniowie oraz tory, po których kursowały pociągi, przywożące ich. Warunki mieszkalne w barakach były dużo gorsze niż te  w Oświęcimiu. Po zwiedzeniu Birkenau i doznaniu wielu przeżyć, udaliśmy się  w drogę  powrotną. W Pierzchnicy byliśmy po godz. 20 ponieważ pogoda nie pozwoliła nam na szybszy dojazd.

Uważam że, wycieczka była bardzo udana. Była to pasjonująca lekcja historii,  i patriotyzmu. Oświęcim to miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, dlatego uważam, iż powinien odwiedzić je  każdy człowiek bez względu na to kim jest. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na nas niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił nam przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę holokaustu. A przede wszystkim uświadomił nam, przez co musieli przechodzić niewinni ludzie. Ciągle jesteśmy pełni emocji i wrażeń jednak wciąż trudno jest nam sobie wyobrazić jaki los może ,,zgotować” człowiek, człowiekowi. Innymi słowy jest to po prostu piekło na ziemi, powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w zupełnie innych czasach.

                                                                                                                               Kinga Ślusarska kl. IIIB