Tydzień Kultury Języka

Tradycją w naszym gimnazjum stały się obchody Tygodnia Kultury Języka. Tak więc miniony tydzień, czyli od 10 do 14 marca, wypełniony był dodatkową pracą trzyosobowych zespołów chętnych uczniów z każdej klasy. A oto jak przedstawiał się scenariusz:

CELE:

zainteresowanie młodzieży językiem polskim

–  pogłębianie świadomości  językowej gimnazjalistów

– popularyzacja kultury słowa

– kształcenie umiejętności poprawnego pisania i mówienia w języku ojczystym

– doskonalenie umiejętności recytatorskich uczniów.

1. Działania wstępne – akcja informacyjna:
  • ogłoszenie w klasach dotyczące obchodów Tygodnia Kultury Języka w naszej szkole, krótka informacja o typach zadań, nabór chętnych uczniów do udziału w konkursach; ( odpowiedzialni – panie polonistki)
  • wykonanie gazetki poświęconej obchodom TKJ i umieszczenie jej w sali polonistycznej; ( odpowiedzialni- wybrana klasa)
  • losowanie tytułów wierszy do recytacji;( odpowiedzialni – p. Teresa Rokicka)
  • wykonanie przez każdą klasę plakatów tematycznie związanych z TKJ i umieszczenie ich na sztalugach znajdujących się na korytarzu – łączniku;
  1. Przebieg imprezy:
  • Dzień 1 – każdy zespół przygotuje hasło ( może to być przysłowie, powiedzenie) związane z poprawnością językową, ortograficzną lub interpunkcyjną, czyli ze wszystkim co kojarzy się z kulturą słowa.
  • Dzień 2 – Frazeologia (kalambury – odgadywanie związków frazeologicznych, wyjaśnianie ich znaczenia, redagowanie tekstów z wykorzystaniem użytych związków – przygotowanie – p. Sylwia Bochenek).
  • Dzień 3. – Ortografia (łamigłówki lub dyktando, sprawdzające znajomość zasad pisowni – przygotowanie p. Teresa Rokicka).
  • Dzień 4. – Poprawność językowa i stylistyczna wypowiedzi (korekta tekstu) –przygotowanie – p. Sylwia Bochenek.
  • Dzień 5. – Konkurs  „Mistrzowie recytacji” – przygotowanie p. Teresa Rokicka.

Zadania były rozwiązywane w trakcie przerwy piętnastominutowej, natomiast konkurs recytatorski podczas lekcji j. polskiego. Zadania sprawdzali nauczyciele poloniści, zaś do oceny recytacji powołano komisję, w skład której weszli: panie polonistki, przewodnicząca SU oraz uczeń z klasy I a, która akurat miała lekcję j. polskiego i przysłuchiwała się recytacji swoich kolegów. Za każdy występ zawodnicy byli nagradzani brawami, a oceniano: zgodność z tekstem, czyli bezbłędne wykonanie – 2 pkt.; poprawna dykcja – 2 pkt.; ogólne wrażenie artystyczne (próba własnej interpretacji) – 2 pkt. Po ich podsumowaniu wynika, że „Mistrzem recytacji” została uczennica kl. II b – Andżelika Wacek, wicemistrzem uczennica klasy III b – Justyna Strojwąs, a miejsce trzecie zajęła uczennica klasy III c – Dominika Misztal. Wyłoniliśmy również Mistrzów ortografii”. Najlepiej napisali: I miejsce uczennica klasy II b – Justyna Zapała, II miejsce uczennica klasy III c – Angelika Rudnik, III miejsce uczennica klasy III b – Magdalena Strąk. Gratulacje dla wszystkich zawodników! Po sprawdzeniu pozostałych zadań, które były zróżnicowane i dostosowane do poziomu klas, okazało się, że najmniej problemów z zakresu frazeologii i poprawności językowej mieli uczniowie: na poziomie klas pierwszych –  z klasy I a (o pół punktu więcej od klasy I b); na poziomie klas drugich –  klasa II b,  na poziomie klas trzecich –  klasa III a i III b jednocześnie.

Za udział w konkursie uczniowie otrzymają nagrody  oraz cząstkowe oceny wzorowe z zachowania, ocenę z j. polskiego za recytację wiersza, ocenę za najlepiej napisane dyktando.

Teresa Rokicka