Tradycją w naszym gimnazjum stały się obchody Tygodnia Kultury Języka. Tak więc miniony tydzień, czyli od 10 do 14 marca, wypełniony był dodatkową pracą trzyosobowych zespołów chętnych uczniów z każdej klasy. A oto jak przedstawiał się scenariusz:
CELE:
– zainteresowanie młodzieży językiem polskim
– pogłębianie świadomości językowej gimnazjalistów
– popularyzacja kultury słowa
– kształcenie umiejętności poprawnego pisania i mówienia w języku ojczystym
– doskonalenie umiejętności recytatorskich uczniów.
- Działania wstępne – akcja informacyjna:
- ogłoszenie w klasach dotyczące obchodów Tygodnia Kultury Języka w naszej szkole, krótka informacja o typach zadań, nabór chętnych uczniów do udziału w konkursach; ( odpowiedzialni – panie polonistki)
- wykonanie gazetki poświęconej obchodom TKJ i umieszczenie jej w sali polonistycznej; ( odpowiedzialni- wybrana klasa)
- losowanie tytułów wierszy do recytacji;( odpowiedzialni – p. Teresa Rokicka)
- wykonanie przez każdą klasę plakatów tematycznie związanych z TKJ i umieszczenie ich na sztalugach znajdujących się na korytarzu – łączniku;
- Przebieg imprezy:
- Dzień 1 – każdy zespół przygotuje hasło ( może to być przysłowie, powiedzenie) związane z poprawnością językową, ortograficzną lub interpunkcyjną, czyli ze wszystkim co kojarzy się z kulturą słowa.
- Dzień 2 – Frazeologia (kalambury – odgadywanie związków frazeologicznych, wyjaśnianie ich znaczenia, redagowanie tekstów z wykorzystaniem użytych związków – przygotowanie – p. Sylwia Bochenek).
- Dzień 3. – Ortografia (łamigłówki lub dyktando, sprawdzające znajomość zasad pisowni – przygotowanie p. Teresa Rokicka).
- Dzień 4. – Poprawność językowa i stylistyczna wypowiedzi (korekta tekstu) –przygotowanie – p. Sylwia Bochenek.
- Dzień 5. – Konkurs „Mistrzowie recytacji” – przygotowanie p. Teresa Rokicka.
Zadania były rozwiązywane w trakcie przerwy piętnastominutowej, natomiast konkurs recytatorski podczas lekcji j. polskiego. Zadania sprawdzali nauczyciele poloniści, zaś do oceny recytacji powołano komisję, w skład której weszli: panie polonistki, przewodnicząca SU oraz uczeń z klasy I a, która akurat miała lekcję j. polskiego i przysłuchiwała się recytacji swoich kolegów. Za każdy występ zawodnicy byli nagradzani brawami, a oceniano: zgodność z tekstem, czyli bezbłędne wykonanie – 2 pkt.; poprawna dykcja – 2 pkt.; ogólne wrażenie artystyczne (próba własnej interpretacji) – 2 pkt. Po ich podsumowaniu wynika, że „Mistrzem recytacji” została uczennica kl. II b – Andżelika Wacek, wicemistrzem uczennica klasy III b – Justyna Strojwąs, a miejsce trzecie zajęła uczennica klasy III c – Dominika Misztal. Wyłoniliśmy również Mistrzów ortografii”. Najlepiej napisali: I miejsce uczennica klasy II b – Justyna Zapała, II miejsce uczennica klasy III c – Angelika Rudnik, III miejsce uczennica klasy III b – Magdalena Strąk. Gratulacje dla wszystkich zawodników! Po sprawdzeniu pozostałych zadań, które były zróżnicowane i dostosowane do poziomu klas, okazało się, że najmniej problemów z zakresu frazeologii i poprawności językowej mieli uczniowie: na poziomie klas pierwszych – z klasy I a (o pół punktu więcej od klasy I b); na poziomie klas drugich – klasa II b, na poziomie klas trzecich – klasa III a i III b jednocześnie.
Za udział w konkursie uczniowie otrzymają nagrody oraz cząstkowe oceny wzorowe z zachowania, ocenę z j. polskiego za recytację wiersza, ocenę za najlepiej napisane dyktando.
Teresa Rokicka