Gimnazjaliści w pierwszym dniu wiosny

Klasy pierwsze

W dniu 21 marca 2017 uczniowie klas pierwszych wzięli udział w wyjeździe do Kielc.

Celem wyjazdu była wizyta w siedzibie Archiwum Państwowego, zapoznanie uczniów z założeniami działalności Archiwum oraz udział młodzieży w lekcji archiwalnej zatytułowanej „ Archiwum Państwowe źródłem poznania genealogii i historii rodziny” oraz obejrzenie filmu w kieleckim kinie Helios.

Opiekę nad grupą sprawowały wychowawczynie klas pierwszych panie Anna Skuza, Grażyna Tajer, Sylwia Bochenek oraz nauczyciel historii pan Piotr Makuch.

Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach na ul. J. Kusocińskiego 57

Pierwszym  punktem wizyty w Archiwum było spotkanie z archiwistą panem Hubertem Mazurem którzy w niezwykle obrazowy sposób przedstawił założenia działalności miejsca jakim jest archiwum. W dalszej części młodzież wzięła udział w tak zwanej lekcji archiwalnej tematem której było ukazanie „ Archiwum Państwowego jako źródła poznania genealogii i historii rodziny”

Spotkanie z archiwistą dostarczyło  wielu bardzo ciekawych informacji. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się czym jest archiwum ale przede wszystkim poznali ogólne zasady funkcjonowania tej instytucji, dowiedzieli się o zasobach jakimi dysponuje kieleckie Archiwum.

Zasób Archiwum Państwowego w Kielcach to akta miast, gmin i cechów, administracji ogólnej i specjalnej, wymiaru sprawiedliwości, przedsiębiorstw oraz instytucji gospodarczych, a także szkół instytucji społecznych, stowarzyszeń, majątków ziemskich, osób i rodzin. Zakres chronologiczny zasobu to głównie XIX i XX wieku, choć najstarsze dokumenty datowane są na wiek XV.

Uczniowie mieli możliwość wglądu w starodruki i akta związane z Pierzchnicą.

Na zakończenie wizyty  w archiwum uczniowie zwiedzili niedostępny na co dzień magazyn archiwalny.

Samorząd klas I abc

Klasy drugie

Klasy drugie połączyły wyjazd do kina z zajęciami na kręgielni. Większość gimnazjalistów nie grała jeszcze w prawdziwe kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdym kolejnym rzutem było coraz lepiej. Bowling to łatwy i nie wymagający specjalnych umiejętności sport. Gra polega na toczeniu kuli po torze i strącaniu kręgli. Łatwość i prostota to powód, dla którego od wielu lat bowling jest tak popularny wśród milionów ludzi. W kręgle może grać każdy, wysoki czy niski, gruby czy chudy, stary czy młody. Trącenie kręgli nie jest skomplikowane, a im lepsze są rzuty, tym bardziej fascynująca staje się gra. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Godzina gry szybko minęła. Uczniowie mieli możliwość poznawania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

Uczniowie klas II

Klasy trzecie

Uczniowie klas trzecich pierwszy dzień wiosny rozpoczęli od wizyty w Energetycznym Centrum Nauki znajdującym się w Kieleckim Parku Technologicznym, w tym miejscu nauka przeplata się z zabawą.

W przestrzeni centrum znajduje się wystawa Energia podzielona jest na trzy strefy: “Ogień i Ziemia”, “Powietrze i Woda” oraz “Człowiek” wszystkie tworzą spójną opowieść o energii. Przypomnieliśmy sobie czym jest energia, jak jest wykorzystywana, poznaliśmy  jej odnawialne i nieodnawialne źródła.

W ECM znajduje się Laboratorium – Generator mocy, w którym pod okiem specjalistów uczestniczyliśmy w warsztatach na temat „Kod DNA”. W miłej atmosferze zabawy i nauki upłynął nam czas.

Uczniowie klas III

Na zakończenie pierwszego dnia wiosny wszyscy uczniowie naszego gimnazjum spotkali się w kinie Helios, w którym obejrzeliśmy niezwykle wzruszający film kina familijnego„Był sobie pies”

„Był sobie pies” -to przede wszystkim mądra lekcja skierowana do młodych widzów. Film w reżyserii Hallströma uświadamia, że posiadanie psa jest wspaniałą sprawą, pokazuje jednocześnie najróżniejsze strony odpowiedzialności związanej z posiadaniem czworonoga – pozytywne i negatywne, radosne i bolesne. Film uświadamia odbiorcy, iż nie każdy człowiek jest zdolny do tego, żeby sobie pozwolić na luksus przyjaźni czworonoga.