Uczniowie z wizytą w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 9 maja 43 uczniów ( uczestników II Gminnego Konkursu Historycznego „Żołnierze Wyklęci – Cześć Ich Pamięci” oraz osób biorących udział w przygotowaniu montażu słowno – muzycznego poświęconemu tej tematyce) wzięło udział w wycieczce do Warszawy.

Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie siedziby Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz wizyta w Muzeum Wojska Polskiego.

Wyjazd został sfinansowany przez parlamentarzystów z regionu świętokrzyskiego pana Bogdana Latosińskiego -posła  na Sejm VIII kadencji oraz pana Krzysztofa Słonia senatora  IX kadencji. Pan Latosiński był sponsorem transportu natomiast, senator Słoń ufundował obiad wszystkim uczestnikom wyjazdu.

Opiekę nad grupą sprawowali p. J. Janus, p. A. Skuza, p. P. Makuch p. P. Ślusarczyk. W wyjeździe wziął udział wójt naszej gminy pan Stanisław Strąk.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego. W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów.

Uczniowie obejrzeli ekspozycję stałą w wewnątrz muzeum. Mieli okazję prześledzić rozwój polskiego wojska od czasów średniowiecza do II wojny światowej i do czasów współczesnych. Wystawy były bardzo interesujące i obejmowały m.in. sale rycerskie i królewskie, wyposażenie zbrojne rycerstwa polskiego, sprzęt wojenny, umundurowanie polskich żołnierzy i generałów, sztandary, odznaki wojskowe oraz cięższy sprzęt wojskowy taki jak armaty, pociski rakietowe, furgonetki wojskowe itp. Podczas zwiedzania części upamiętniającej II wojnę światową uczniowie przenieśli  się w świat wojennych bunkrów i okopów, usłyszeli dźwięki prawdziwych bomb i rakiet oraz obejrzeli krótki seans filmowy poświęcony czasom II wojny światowej. Przy każdej z wystaw był czas na to by uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z zakresu historii oraz uzyskali dodatkowe informacje ze strony nauczyciela historii p. P. Makucha.

Po zwiedzeniu wnętrz muzeum grupa udała się do parku plenerowego na zewnątrz budynku głównego. Wśród zgromadzonych eksponatów i sprzętu wojska polskiego uczniowie szczególnie chłopcy z widocznym zainteresowaniem oglądali liczne samoloty, śmigłowce, czołgi, armaty, działa przeciwlotnicze, wyrzutnie rakietowe oraz samochody opancerzone.

 

 

Następnie wycieczka udała się na ulicę Wiejską, gdzie znajduje się siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, tam czekał już na uczestników poseł Bogdan Latosiński.

Po dokonaniu formalności i przejściu rutynowej kontroli rozpoczęło się zwiedzanie licznych budynków wchodzących w skład parlamentu.

Grupę po gmachu Parlamentu oprowadzał przewodnik prezentując  ciekawe informacje dotyczące wielowiekowej historii i tradycji funkcjonowania parlamentu.

Uczniowie mieli możliwość wejścia na galerię Sali Posiedzeń Sejmu, jako iż był to dzień posiedzenia Sejmu -w tym czasie trwały tam obrady.

 

 

 

Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II – Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania na żywo do wiadomości telewizyjnych.

 

Następnie uczniowie zwiedzili siedzibę Senatu.

W zwiedzaniu grupie towarzyszyli pan B. Latosiński oraz pan Krzysztof Lipiec – również poseł  z województwa świętokrzyskiego.

Przechodząc korytarzami zarówno Sejmu jak i Senatu uczniowie spotykali posłów i senatorów znanych z telewizji i pierwszych stron gazet.

Również niesamowitym przeżyciem dla wszystkich uczestników wycieczki była możliwość zjedzenia obiadu w restauracji sejmowej, gdzie można spotkać wiele ciekawych osób ze świata polityki.

Po tej niezwykłej lekcji parlamentaryzmu uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska Stadion Narodowy, którego wielkość i majestatyczność zaskoczyła i jednocześnie wprawiła w podziw uczestników wycieczki.

Stadion Narodowy w Warszawie, który  od lipca 2015 funkcjonuje jako PGE Narodowy stadion  znajduje się przy alei Księcia Józefa Poniatowskiego 1. Stadion został wybudowany w latach 2008–2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia przed Mistrzostwami Europy UEFA Euro 2012 i oficjalnie otwarty 29 stycznia 2012. Stadion posiada najwyższą) kategorię w klasyfikacji UEFA. Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc (wszystkie dla osób siedzących), w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie, oraz 69 lóż (dla 800 osób).

Oglądając zdjęcia z wycieczki i rozmawiając z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami uczniowie ocenili wyjazd bardzo pozytywnie, podkreślali wielokrotnie, iż zostanie on na długo w ich pamięci.

Podziękowania za zorganizowanie tak niezapomnianego wyjazdu jakie skierowali uczniowie  do posła Bogdana Latosińskiego i senatora Krzysztofa Słonia są najlepszym odzwierciedleniem ich powycieczkowych wrażeń.

Opiekunowie