Uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły

DSCF1358 (800x600)25 maja odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Patrona Gimnazjum, którym jest Kardynał Stefan Wyszyński. Jak co roku święto poświęcone naszemu Patronowi zajmuje ważne miejsce w kalendarzu imprez szkolnych i obchodzone jest w sposób szczególny. W uroczystości wzięli udział: pani dyrektor Bożena Petrus, pani wicedyrektor Teresa Gwadowska, zaproszeni goście, księża, nauczyciele oraz społeczność uczniowska.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11 Mszą Świętą w Kościele św. Małgorzaty w Pierzchnicy. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy obchodów wraz z pocztem sztandarowym i reprezentacją 44 Drużyny Starszoharcerskiej przemaszerowali pod pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego, aby złożyć kwiaty i tym samym oddać hołd naszemu wielkiemu patronowi. Druga część uroczystości miała miejsce na sali gimnastycznej.

Na wstępie głos zabrała dyrektor szkoły pani Bożena Petrus, która powitała przybyłych gości, uczniów i nauczycieli. W swoim wystąpieniu przypomniała o tradycjach związanych z patronem szkoły oraz nawiązała do wartości wypływających z nauk Prymasa Tysiąclecia. Zostały również wręczone nagrody trzem uczniom klas pierwszych: Oliwii Błaszczyk, Filipowi Ślusarczykowi i Wojciechowi Strojwąsowi, którzy w konkursie dotyczącym życia Patrona wykazali się największą wiedzą.

W dalszej części uroczystości zaprezentowany został montaż słowno – muzyczny przygotowany przez panie: Sylwię Bochenek, Annę Szrek i Marzenę Wojtkowicz, którego mottem przewodnim były słowa: „Czas uleczyć miłością”. Osnową przedstawienia stały się słowa Kardynała Wyszyńskiego „Kto myśli, że człowiekowi wystarczy sama prawda, wolność i sprawiedliwość, nie zna człowieka. Kto myśli, że trzy potęgi zdolne są wyczerpać istotę społeczeństw, myli się. W człowieku jest jeszcze jedna siła przedziwna ciała i ducha, która niesie go na skrzydłach społecznego dążenia jednych ku drugim – jest to siła miłości”. Jako że postać Patrona ma być nie tylko nazwiskiem na tabliczce z nazwą szkoły, ale przede wszystkim ma być znana i naśladowana, występy uczniów miały na celu przypomnieć najważniejsze fakty z życia tego wybitnego Polaka i człowieka.

Niewątpliwą zasługę w tej kwestii miał uczeń klasy III a Mateusz Borowiecki, który wzorowo wcielił się w postać Kardynała i przywołał znaczące wypowiedzi oraz zdarzenia z doczesności Patrona. Całość dopełniły przepięknie wykonane piosenki i recytacje, które nawiązywały do myśli przewodniej przedstawienia: miłości, powołania, przebaczenia i patriotyzmu.

Na zakończenie części artystycznej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zebranym za przybycie, a ks. Marian Gawinek podkreślił, że postać Patrona Gimnazjum powinna być dla nas wszystkim wzorem do naśladowania.

S. Bochenek, A. Szrek