„W Krainie Mitów”

Aktorzy Narodowego  Teatru  Edukacji  im. Adama Mickiewicza z Wrocławia gościli w Sali Kongresowej ( EXBUD) w Kielcach ze spektaklem pt. „ W Krainie Mitów”. Klasy piąte  wraz z opiekunami paniami: Teresą Rokicką, Anną Szrek i  Marzeną Wojtkowicz dnia 25 września pojechały obejrzeć widowisko, które nawiązywało do mitów greckich. W klasie piątej będziemy omawiać kilka mitów, więc wyjazd jak najbardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom. Musieliśmy pilnie śledzić przebieg zdarzeń, bo pani zadała nam zredagowanie sprawozdania ze sztuki. W budynku EXBUDU byliśmy przed godziną dwunastą, panie rozdały nam bilety, zajęliśmy miejsca i z niecierpliwością oczekiwaliśmy na spektakl. Wkrótce światła na widowni zgasły, scena rozjaśniła się i zobaczyliśmy scenografię przypominającą salę muzeum z eksponatami związanymi z kulturą  starożytnej Grecji. Po obu stronach na stojakach maski sceniczne, ubiór aktora, buty na koturnie, w głębi na stolikach piękne wazy oraz jedna większa przykryta, która , jak się potem okazało, symbolizowała Puszkę Pandory. Na scenie pojawił się nauczyciel historii, który szukał dwoje uczniów – rodzeństwo Witkowskich- którzy zagubili się podczas zwiedzania muzeum. Nastolatkowie nie przejęli się tym zbytnio, bo miała być klasówka z mitów, więc chcieli trochę narozrabiać, aby nie wrócić szybko do szkoły. Okazało się, że wkrótce dziewczynka – powodowana ciekawością – otworzyła puszkę, z której wśród grzmotów i wycia syren wyleciał kolorowy dym, a na ekranie pojawiły się fragmenty filmów przedstawiające różne nieszczęścia i kataklizmy, które dotknęły ludzi, m.in. fale tsunami, powodzie, trzęsienia ziemi, wojna. Pojawiła się wieszczka – Pytia, która zapowiedziała uczniom, że, aby wydostać się z tego labiryntu, muszą znaleźć nić Ariadny utkaną z czterech żywiołów splecionych mądrością. Nastolatkowie z początku stroili sobie żarty z tego, co słyszeli i widzieli. Wkrótce jednak  spotkali bohaterów mitycznych: króla Midasa, Syzyfa, Ikara, tytana Prometeusza, poznali ich tragiczną historię, ogarnęło ich współczucie  i zapragnęli im pomóc. Od każdego dostali niewielki podarunek: kamyczek, buteleczkę wody, pióro i świecącą lampę. Kiedy postaci z mitów znikły, dzieci szybko musiały wrzucić  do puszki otrzymane dary i wypowiedzieć słowa zaklęcia. Wszystko w ostatniej chwili wróciło do czasów współczesnych. Nauczyciel odnalazł uczniów, którzy podczas tej niezwykłej przygody zrozumieli wiele informacji usłyszanych na lekcjach, opowiedzieli o tym panu, nie bali się już klasówki z historii. Wśród śpiewu i tańca zakończyła się przygoda z mitami. Warto było pojechać na ten spektakl, oglądaliśmy go z zainteresowaniem, na pewno będzie nam łatwiej przyswoić mity podczas analizy na języku polskim i historii.

                                                                           Uczniowie kl. V B