Warsztaty przyrodnicze ,, Ziołomania w kuchni, w łazience i w domowej aptece”

Członkowie Szkolnego Koła LOP klas IV – VII ( 54 uczniów) wraz z opiekunkami po raz kolejny wybrali się na warsztaty zorganizowane przez p. Beatę Antoszewską ( prezes Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach ). Tym razem były to warsztaty przyrodnicze: ,, Ziołomania w kuchni, w łazience i w domowej aptece” przeprowadzone w Gospodarstwie ,, Wiśniowe Wzgórze ‘’ w Dębnie gm. Nowa Słupia.

Na zajęciach było wiele atrakcji. Na początku trzeba było wyostrzyć zmysł smaku i rozpoznać różne gatunków ziół. Następne wyzwanie to : ,, Zrób sobie ser i masło – warsztaty z wykorzystaniem różnych mieszanek ziołowych”. Przeszliśmy przez wszystkie etapy serowarstwa tj .odpowiednie podgrzewanie mleka, dodawanie bakterii startowych, zaprawianie, krojenie skrzepu, osuszanie. Warsztaty zakończyliśmy wspólną degustacją serów z serowni Podłazy produkcji p. Beaty Cichopek.

Wykonaliśmy  samodzielnie masło ze śmietany z wykorzystaniem maselnicy. Własnoręcznie zrobione masełko z wiejskim chlebem upieczonym na naturalnym zakwasie bardzo smakowało. Palce lizać!

Mieliśmy także okazję  skomponować własną sól kąpielową z wykorzystaniem m.in. takich składników jak : sól Epsom, sól morska, olejki eteryczne, suszone rośliny.

Kolejna atrakcja to : ,, Zrób to sam – ziołowe kule kąpielowe ‘’. Własnoręcznie wykonywaliśmy indywidualnie zaprojektowane kule kąpielowe z dodatkiem aromatycznych ziół i kwiatów o różnych właściwościach. Dobieraliśmy zapach , kolor, kształt.

Rozmawialiśmy o leczniczej mocy ziół.

Wszyscy byli pod dużym wrażeniem kiedy zaproszono nas na bardzo smaczny i obfity poczęstunek z  kulinarnymi niespodziankami.

Zwiedziliśmy Gospodarstwo ,, Wiśniowe Wzgórze” i podziwialiśmy malownicze widoki naszego regionu świętokrzyskiego!

                                                                                                      Członkowie Szkolnego Koła LOP