Ważny zawód – Listonosz

W naszej szkole od kilku lat realizujemy „Program doradztwa zawodowego”, którego głównym celem jest  zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami, które spotykają w najbliższymi otoczeniu, kształtowanie postawy pracy i motywacji do działania, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań dzieci oraz stymulowanie ich pro-zawodowych marzeń.
Międzynarodowy Dzień  Listonoszy i Doręczycieli przesyłek był dobrą okazją, aby uczniowie klasy 1a poznali specyfikę pracy listonosza oraz zasady funkcjonowania poczty.
Naszym gościem był dzisiaj miejscowy listonosz – pan Wiesław Osman.
Pierwszaki z ciekawością wysłuchały na czym polega praca listonosza oraz zapoznały się z charakterystycznymi cechami jego ubioru (granatowy mundur, czapka). Pan listonosz pokazał dzieciom logo poczty polskiej i wyjaśnił co oznacza trąbka i błyskawica. Dzieci dowiedziały się dlaczego na liście musi być znaczek pocztowy, czym różni się zawód kuriera od doręczyciela pocztowego oraz poznali dawne metody doręczania listów i przesyłek. Zajęcia były okazją do przeprowadzenia wywiadu z p. Wiesławem,  zaprojektowania własnego znaczka, wysłuchania piosenki oraz przymierzenia czapki listonosza.
Niespodzianką spotkania były kolorowanki i cukierki, którymi obdarował uczniów pan listonosz.
W podziękowaniu za wspólne zajęcia dzieci również wręczyły naszemu Gościowi Podziękowanie i własnoręcznie wykonaną laurkę z życzeniami.

Barbara  Miszczyk