Wieczór poetycki w gimnazjum – temat przewodni – MIŁOŚĆ

„Poezja jest tą, która idzie ku człowiekowi, ku czytelnikowi, by podarować mu kilka dobrych chwil, by upiększyć rzeczywistość”.Jednym z wielu działań szkoły jest nie tylko motywowanie uczniów do czytania literatury pięknej, obowiązkowych lektur, ale także rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, zainteresowanie nią. Dnia 19 grudnia 2016 roku o godzinie 15.00 w naszym gimnazjum odbyło się „Spotkanie z poezją”. Na propozycję pań polonistek odpowiedziała grupa 24 gimnazjalistek z klas I – III. Temat, który wzbudził największe zainteresowanie młodzieży to MIŁOŚĆ.  Dziewczynki przygotowywały się do tego dnia sumiennie. Wzruszające wiersze przeplatane były równie  pięknymi piosenkami. Wśród prezentowanych utworów znalazły się m.in. „Hymn o miłości”, wiersze Adama Asnyka, Juliana Tuwima, Adama Mickiewicza, Wisławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego. Lirycznym, poetyckim wyznaniom prezentowanym przez uczestniczki, z zainteresowaniem przysłuchiwali się goście: dyrektor Z.S. pani Bożena Petrus,  wicedyrektor pani Teresa Gwadowska, a także panie: Anna Skuza, Monika Drapejkowska i Jadwiga Janus. Nad całością czuwały polonistki – panie: Sylwia Bochenek, Anna Szrek, Teresa Rokicka. Na scenariusz złożyły się również refleksje na temat miłości. Znacząco zabrzmiały słowa wypowiedziane przez narratorki: „Świat bez miłości byłby światem bez ludzkich wartości, bez piękna, sztuki i moralności….. Miłość jest najpiękniejszym z uczuć”. „Miłość jest przygodą pasjonującą, ale zarazem trudną. Drogą do przebycia, ale drogą świadomie wybraną”. Po zakończonej prezentacji wierszy, w miłej kameralnej atmosferze, popijając herbatkę i delektując się słodkościami, rozmawialiśmy na temat spotkania, jego celu, przydatności. Pani dyrektor Bożena Petrus pochwaliła naszą inicjatywę, podziękowała wszystkim za zaangażowanie, mile spędzone popołudnie przy poezji i muzyce. Padło też pytanie, czy ktoś z uczestników pisze wiersze. Jedna z dziewcząt przyznała skromnie, że próbuje „do szuflady” coś tworzyć. Może kiedyś zaprezentuje swoją twórczość? Przewodnicząca SU Sylwia Dziedzic powiedziała, że tego typu spotkania motywują do czytania i przeżywania poezji, rozkoszowania się jej pięknem. Okazało się też, że niektóre panie również fascynują się poezją, zwłaszcza Haliny Poświatowskiej. Spotkanie to uświadomiło nam, że w szkole jest grupa uczniów, którzy chętnie czytają książki, wiersze, lubią i potrafią pięknie śpiewać, rysować, a także chcą i potrafią prezentować swoje zamiłowania i talenty. Szkoła z pewnością będzie ich w tym wspierać.

                                                                                        Nauczyciele j. polskiego