„Wielki Człowiek – Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński”

Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 jest Rokiem Kardynała Wyszyńskiego – patrona naszej szkoły. Cieszymy się ogromnie z tego faktu, że po raz kolejny możemy pochylić się nad życiem i dziełem Wielkiego Polaka. Teraz jest to jeszcze ważniejsze, ponieważ nie ulega wątpliwości, że żyjemy w czasach powszechnego kryzysu autorytetów. Ostatnio obserwujemy zanikanie wzorców w wielu dziedzinach naszego życia. Tym bardziej chcemy ukazać naszym uczniom postać Stefana Wyszyńskiego. Młodzi ludzie potrzebują autorytetów, aby na przykładzie ich postępowania przygotowywać się do odgrywania dojrzałych postaw i ról życiowych. Młodzież jest coraz bardziej krytyczna w ocenie tych, którzy są im stawiani za wzór. Jak przekonać młodych ludzi, aby w swoim życiu czerpali przykład z takich postaci jak Prymas Stefan Wyszyński? Chcemy pokazać uczniom, że ten wyniosły Książę Kościoła, postać ze spiżu, Prymas Tysiąclecia, wielki patriota – ma również swoje drugie oblicze – oblicze człowieka ciepłego, dowcipnego i wrażliwego. I choć trudno jest znaleźć w naszym, pierzchnickim rejonie ślady obecności Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na pewno jest on nam bliski. To przecież Patron Naszej Szkoły…

Przystępujemy do realizacji innowacji pedagogicznej „Wielki Człowiek – Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński”. Celem głównym tego przedsięwzięcia jest rozwijanie twórczej aktywności, wychowanie młodzieży poprzez ukazywanie wzorców, pogłębienie wiedzy na temat Prymasa Tysiąclecia, poznanie roli Kardynała w historii Polski. Zaplanowaliśmy wiele działań służących realizacji pomysłu, są to m. in.: konkursy wiedzy na temat patrona, mapa poświęcona miejscom związanym z Kardynałem, przedstawienie z okazji Dnia Patrona Szkoły, gra miejska opracowana w oparciu o życiorys Kardynała Wyszyńskiego; drzewo życzliwości zachęcające do naśladowania postaci patrona, okolicznościowy folder, wirtualna tablica „Cytat tygodnia” – refleksja nad myślami Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Mamy nadzieję, że pomysł spodoba się przede wszystkim Wam, Drodzy Uczniowie i  zaangażujecie się w realizację działań projektowych. Tym samym zgłębicie wiedzę o Stefanie Wyszyńskim, przybliżycie się do tej postaci, zaczerpniecie z Jego życia. Myślimy, że sylwetka Kardynała ukaże Wam człowieka odważnego, nieugiętego i zdeterminowanego, który kierował się przede wszystkim miłością do Boga, ojczyzny i drugiego człowieka. Warto, by realizacja wspólnych działań w ramach obchodów Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego oddała należyty hołd temu Wielkiemu Polakowi – patronowi naszej Szkoły.

Nauczyciele przeprowadzający innowację:

M. Radomska, A. Szrek, E. Wójcik – Nosol