Wolontariusze z gimnazjum ponownie z wizytą w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach

W dniu 20 czerwca grupa 17 wolontariuszy pod opieką pani Anny Skuza po raz kolejny wyjechała do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach- Schroniska prowadzonego przez Stowarzyszenie „Arka Nadziei”.  Głównym celem wyjazdu było:

  • uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt
  • kształtowanie u młodzieży gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom
  • uwrażliwienie uczniów na sprawy społeczne oraz pokazanie w jaki sposób sami mogą pomóc i wpłynąć na poprawę sytuacji zwierząt
  • zapoznanie z ogólnymi zasadami funkcjonowania schroniska
  • zapoznanie z zasadami pracy w wolontariacie na rzecz schroniska

Na terenie schroniska towarzyszyły nam dwie pracownice schroniska które najpierw poinformowały nas o zasadach bezpiecznego poruszania się po obiekcie. Kolejno przeszliśmy przed 24 klatkami w których czekają na odmianę swojego losu psy przygotowane i przeznaczone do adopcji.

Następnie przeszliśmy do miejsca gdzie przebywają starsze psy  i właśnie tam odnalazłyśmy psa wabi się Smuti- to ten pies został wirtualnie adoptowany w wyniku naszej poprzedniej wizyty.

Przechadzając się po schronisku dowiedziałyśmy się że na terenie obiektu znajduje się ponad 100 boksów oraz trzy wybiegi, które mają do dyspozycji podopieczni schroniska.
Na co dzień w schronisku zwierzakami opiekują się trzej opiekunowie, dwóch techników weterynarii oraz dwóch lekarzy weterynarii.  W schronisku działa wolontariat, do którego należy około 50 osób aktywnie uczestniczących w życiu schroniska.
Schronisko otwarte jest dla odwiedzających przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 10:00 do 16:00

Jedna z pracownic przybliżyła nam zadania które należą do schroniska wśród najważniejszych podkreśliła wyłapywanie, transport oraz przyjmowanie i przetrzymywanie w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, psów i kotów zagubionych, zabłąkanych i porzuconych lub z innych przyczyn bezdomnych oraz zapewnienie im opieki w tym weterynaryjnej. Poszukiwanie nowych domów dla zwierząt bezdomnych. Leczenie chorych zwierząt przebywających w Schronisku. Stworzenie humanitarnych warunków bytowania zwierząt w Schronisku dostosowując ich ilość do ilości miejsc w schronisku, prowadząc konsekwentnie: – sterylizację i kastrację zwierząt, – trwałe znakowanie i rejestrowanie zwierząt przybyłych do schroniska. Prowadzenie edukacji ekologicznej i akcji adopcyjnej

Widać iż pracownicy z pasją oddają się swoim powinnościom, stwarzając w miarę dobre warunki egzystencji dla zwierząt niestety egzystencji w klatkach.

Na zakończenie pobytu zaproponowano nam spacer z wybranymi psiakami, wszystkie na smyczy ruszyły z nami na spacer po terenie przyległym do schroniska. Niektóre z psów tak cieszyły się z chwil wolności iż utrzymanie smyczy było momentami nie lada wyczynem. Reasumując nasz pobyt w schronisku- doszłyśmy do wspólnego wniosku iż każdy kto decyduje się na posiadanie czworonoga powinien pamiętać iż pies to nie zabawka lub świąteczny prezent który może się znudzić, to żywa istota, która czuje.

Przesłanie :zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się wkroczyć w jego życie – to od ciebie będzie zależał jego los.

Szkolne Koło Wolontariatu