Wycieczka do Chorzowa

W dniu 31 maja 2014 roku, w ramach realizowanego projektu „Wiedza naszym kapitałem”, odbyła się jednodniowa wycieczka do Chorzowa. Brało w niej udział  48 uczniów Szkoły Podstawowej z klas IV-VI. Spod szkoły wyjechaliśmy z niewielkim opóźnieniem, o godz. 7.50. Około godziny 11.00 dojechaliśmy do Ogrodzieńca, gdzie zwiedziliśmy ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wzniesionego na przełomie XIV-XV wieku przez ród Włodków Sulimczyków, później przebudowywanego. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na „Szlaku Orlich Gniazd”.

Stamtąd udaliśmy się na Pustynię Błędowską zwaną „Polską Saharą”, która znajduje się na granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jest częściowo objęta  specjalną ochroną w postaci użytku ekologicznego. Jest to największa pustynia w Europie. Stanowi ona unikat przyrodniczy oraz geograficzny, powstała bowiem w klimacie umiarkowanym i wilgotnym. Powierzchnia piasków wynosi 32 km2 i podzielona jest doliną rzeki Biała Przemsza. Obecnie jest częściowo porośnięta wierzbą kaspijską. Teren pustyni wykorzystywany jest do wojskowych ćwiczeń spadochronowych.

Następnym etapem naszej wycieczki było ZOO w Chorzowie, gdzie mogliśmy obejrzeć wiele gatunków zwierząt, które w obecnych czasach są zagrożone wyginięciem. Byliśmy też świadkami wiekopomnej chwili – narodzin młodej lamy. Tutaj, na terenie ogrodu zjedliśmy obiad, a później udaliśmy się do niedaleko położonego największego i najstarszego planetarium i obserwatorium astronomicznego w Polsce, gdzie pod gwiazdami w wygodnych fotelach można było nie tylko usłyszeć piękną muzykę, śpiew ale też obejrzeć firmament nieba.

W czasie zwiedzania uczniowie mieli do rozwiązania wiele zadań z zakresu zajęć, na które uczęszczali w ciągu roku szkolnego. Nie było to więc wycieczka tylko turystyczna, ale przede wszystkim edukacyjna i sprawdzająca szereg ich umiejętności. Ze wszystkich zadań uczniowie wywiązali się znakomicie.

Po ciekawej całodziennej lekcji nadszedł czas na powrót do domu. Mimo kilku niespodzianek wycieczka była bardzo udana. Z niecierpliwością uczestniczy oczekują na następna.

Gertruda Majewska-Kapusta

DSCN0455 (800x600) DSCN0459 (800x600) DSCN0460 (800x600) DSCN0461 (800x600) DSCN0465 (800x600) DSCN0476 (800x600) DSCN0479 (800x600) DSCN0493 (800x600) DSCN0498 (800x600) DSCN0507 (800x600)