Wycieczka do Krakowa

17 maja 2014 roku 41 uczniów gimnazjum wzięło udział w jednodniowej wycieczce do Krakowa zorganizowanej w ramach projektu „ Wiedza Naszym Kapitałem”.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie : Teresa Gwadowska, Teresa Rokicka i Barbara Walkowicz-Sikora.

Celem wycieczki było:

  1. Zwiedzenie sensorycznego parku edukacyjnego pn. Ogród Doświadczeń i poszerzenie wiadomości uczniów z zakresu optyki, akustyki i mechaniki
  2. Zwiedzenie siedziby królów na Wawelu i pogłębienie wiedzy uczniów na temat kultury i historii Polski

Przed godziną siódmą uczniowie wraz z opiekunami zajęli miejsca  w autokarze gdzie zostali powitani przez pilota wycieczki który zapoznał grupę ze szczegółowym planem, po czym wyruszyliśmy w drogę.

Około godziny 9.30 dotarliśmy do skąpanego w deszczu Krakowa. Na parkingu czekała na nas pani przewodnik. Ubrani w płaszcze przeciwdeszczowe udaliśmy się w kierunku Ogrodu doświadczeń. Tam przejęły nas dwie panie przewodniczki i o godzinie 10.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema Ogród Doświadczeń w Krakowie to niezwykłe miejsce. Pierwsza w Polsce plenerowa wystawa edukacyjna. Nawiązuje do idei ogrodu sensorycznego, stworzonego w latach dwudziestych XX wieku przez niemieckiego uczonego Hugo Kukelhausa. Ma przybliżyć zwiedzającym istotę zjawisk fizycznych zachodzących w przyrodzie. W Ogrodzie przygotowanych jest około 60 stanowisk eksperymentalnych, gdzie poprzez bezpośrednie doświadczenie poznaje się prawa przyrody odczuwając je własnymi zmysłami. To miejsce gdzie zabawa splata się z nauką, a fizyka przestaje być trudnym przedmiotem ze szkolnych podręczników. W Ogrodzie każdy może odkryć, że jest cząstką natury i podlega jej prawom. Harmonia ruchu wahadła, piękno barw, wibracja dźwięków poprzez bezpośrednie doświadczanie skłaniają do refleksji i samodzielnych poszukiwań. Niestety rzęsisty deszcz nie pozwolił nam nacieszyć się tym miejscem.

Po około dwugodzinnym zwiedzaniu Ogrodu udaliśmy się autokarem na Wawel. Po drodze do tego miejsca mijaliśmy m.in. piękną Wisłę i Kościół św. Stanisława, którego szczątki złożono na Wawelu.

Tu rozpoczęliśmy od zwiedzenia Katedry Wawelskiej , gdzie między innymi byliśmy przy grobie Państwa Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej oraz mogliśmy zobaczyć tablicę upamiętniającą pozostałe ofiary tej katastrofy. Katedra na Wawelu jest budowlą mającą największe znaczenie w historii Polski. Jest katedrą koronacyjną królów Polski, miejscem ich wiecznego spoczynku. Pochowani tu też są wielcy wodzowie oraz twórcy polskiej kultury (np. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki). Katedra na Wawelu zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości narodu polskiego. Jest od stuleci miejscem kultu św. Stanisława, który w nierozerwalny sposób wiąże się z ideą zjednoczonego i niepodległego państwa polskiego, aktualną zarówno w dobie rozbicia dzielnicowego, w okresie zaborów i w czasie rządów komunistycznych. Grób tego męczennika pełni od stuleci funkcję Ołtarza Ojczyzny. Uczestnicy wycieczki weszli do Dzwonu Zygmunta, gdzie każdy mógł pomyśleć sobie swoje marzenie i dotknąć serca Dzwonu ,co miałoby gwarantować spełnienie marzenia.
Następnie podzieleni na dwie grupy rozpoczęliśmy zwiedzanie Komnat Królewskich. Mogliśmy podziwiać apartamenty wielkorządców krakowskich, w których  zachowały się renesansowe drewniane stropy. Kamienne portale zostały w części zrekonstruowane w okresie międzywojennym; oryginalne, renesansowe, obramienia drzwiowe zdobią zaś sień w klatce schodowej Poselskiej, łączącej parter z prywatnymi apartamentami królewskimi na I piętrze i salami II piętra.

W salach na pierwszym piętrze zaaranżowano ekspozycję nawiązującą do ich dawnego charakteru i wyposażenia. Piętro mieściło kiedyś głównie mieszkania królewskie. W trzech z nich zachowały się piękne malowane stropy drewniane, a na ścianach pod nimi fryzy. Na II piętrze mieściły się sale reprezentacyjne, gdzie monarchowie sprawowali swoje królewskie obowiązki – przyjmowali delegacje, udzielali audiencji i sprawowali sądy. Południowo-wschodni róg piętra zajmuje sala zwana Poselską, bądź Pod Głowami, od umieszczonych w kasetonach stropu rzeźbionych i polichromowanych głów. Wnętrza skrzydła północnego odnowione zostały na polecenie Zygmunta III Wazy po pożarze z 1595 roku. Ognia uniknęła jedynie sala Senatorska, największa w zamku. Jej wnętrza są w całości ozdobione arrasami. W pozostałych salach zachowały się marmurowe portale, kominek w stylu wczesnego baroku rzymskiego, a także stiuki sklepienne. Ściany pokryte są XVIII – wiecznymi kurdybanami. Zwiedzanie komnat zakończyliśmy w Sali Senatorskiej, gdzie dziś znajdują się głównie arrasy.

Po wyjściu z Komnat Królewskich uczestnicy wycieczki przeszli przez Rynek Krakowski, gdzie poznali historię ratusza , zwiedzili Sukiennice i poznali historię budowy Kościoła Mariackiego. Po tym bardzo ciekawym spacerze czekał na nas przepyszny obiad.

Po obiedzie przeszliśmy do autokaru, aby udać się w podróż powrotną . Pomimo kiepskiej pogody wszystkim dopisywały dobre humory. O godz. 19.30 wróciliśmy do Pierzchnicy.

Barbara Walkowicz – Sikora