Wycieczka do Niepołomic i Wieliczki

10 maja 2014 roku 42 uczniów gimnazjum wzięło udział w jednodniowej wycieczce do Niepołomic i Wieliczki zorganizowanej w ramach projektu Wiedza Naszym Kapitałem.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Małgorzata Kula, Grażyna Tajer i Anna Skuza.

Celem wycieczki była wizyta w Młodzieżowym Obserwatorium w Niepołomicach oraz zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce.

Około godziny 6.30 uczniowie wraz z opiekunami zajęli miejsca  w autokarze gdzie zostali powitani przez pilota wycieczki który zapoznał grupę ze szczegółowym planem wyprawy. Kilka minut później wycieczka ruszyła w kierunku Niepołomic.

O 8.50 dotarliśmy do Niepołomic a konkretnie do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego. Punktualnie o 9 rozpoczęła się prezentacja multimedialna a w niej opis popularnych obiektów na niebie, opis gwiazd, planet, meteorytów i mgławic. Prezentację swoimi wyjaśnienia urozmaicał pracownik naukowy niepołomickiego obserwatorium. Uczniowie wykazywali szczególne zainteresowanie teorią zjawisk astronomicznych na temat Słońca i Układu Słonecznego, Galaktyki i Wszechświata (np. zaćmień, zakryć gwiazd, przejść planet na tle tarczy Słońca).

Następnie uczestnicy wycieczki przeszli do planetarium, gdzie siedząc w wygodnych fotelach podziwiali zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba gwiaździstego w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz  ruchem obrotowym Ziemi. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawych historii i mitów wykorzystywanych przy nazewnictwie kolejno odkrywanych gwiazd.

Po wyjściu z planetarium w drodze do autokaru uczniowie mieli okazję zobaczyć jeszcze jedno miejsce Zamek Królewski w Niepołomicach –gotycki zamek królewski z połowy XIV wieku. Zamek nazywany  „drugim Wawelem” wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego.

Po spacerze po urokliwym dziedzińcu Zamku wycieczka wyruszyła dalej-do Wieliczki. Korzystając z tego iż autokar po przyjeździe do Wieliczki zaparkował obok obiektu zwanego Solnym Miastem a będącym bardzo nowoczesnym centrum rekreacji i sportu. Uczniowie mieli chwilę czasu by wymienić wrażenia po pobycie w obserwatorium oraz czas na zrobienie zdjęć w scenerii nowoczesnego obiektu. Od Solnego Miasta do hotelu Salim -miejsca gdzie czekał na naszą grupę przepyszny obiad- dzielił nas tylko kilkuminutowy spacer.

Po obiedzie autokarem podjechaliśmy w pobliże kolejnego punktu naszej wyprawy Kopalni soli w Wieliczce, gdzie uczniowie w towarzystwie przewodników i opiekunów zwiedzili to niezwykłe miejsce. Pokonując 3 kilometry krętych korytarzy w tym 800 schodów.

Podążając wzdłuż szlaku turystycznego uczniowie podziwiali wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie oraz unikalne solne rzeźby.

Największy zachwyt wzbudziła wśród uczestników Kaplica św. Kingi miejsce z jedynymi w swoim rodzaju solnymi dziełami sztuki. Ostatnim punktem zwiedzania była komora Górna usytuowana na końcu trasy turystycznej w której znajduje się pierwsze w świecie podziemne kino 5D oraz ponad 20 interaktywnych stanowisk (aplikacje, gry, wirtualna rzeczywistość, kinect). W komorze Górnej uczniowie obejrzeli film w technologii 5D, film traktujący o powstaniu tego niezwykłego miejsca. Następnie każdy uczestnik wycieczki wyszukał ciekawe dla siebie stanowisko interaktywne sprawdzając bądź poszerzając swoją wiedzę z chemii, fizyki czy geografii.

O 19. 30 wróciliśmy do Pierzchnicy. O tym iż była to bardzo udana wycieczka świadczą opinie uczniów oraz uśmiechnięte twarze utrwalone na zdjęciach.

Skuza Anna

IMG_0227 (800x600) IMG_0191 (800x600) ???????? ???????? ???????? IMG_0270 (800x600) IMG_0308 (800x600) IMG_0330 (800x600) IMG_0333 (800x600) IMG_0339 (800x600) IMG_0264 (800x600) IMG_0263 (800x600) IMG_0258 (800x600) IMG_0240 (800x600)