Wycieczka do Tarnowskich Gór

W środę 14 czerwca bardzo wczesnym rankiem przed gmachem szkoły rozpoczął się niezwykły ruch. To uczniowie klas szóstych wraz z opiekunami wyruszali na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Kierownikiem i organizatorem wycieczki była p. Danuta Wacek a funkcję opieki sprawowały wychowawczynie obu klas szóstych – p. Marzena Domżał i p. Aneta Głuszek, które wspierał p. Przemysław Paluch.W autokarze humory dopisywały, chociaż niejeden uczestnik ziewał ukradkiem. Po trzech godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce, a konkretnie do Muzeum Chleba w Radzionkowie, który to obiekt był pierwszym punktem programu.

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie jest instytucją muzealną, w której zgromadzono eksponaty dotyczące historii chleba. Znajdują się tam zbiory maszyn, urządzeń, naczyń, zdjęć, pocztówek i wiele innych eksponatów związanych z historią chleba. Przechowywane są tu również tzw. pieniądze chlebowe, które w czasach kryzysu pozwalały wyłącznie na jego zakup. Uczniowie mogli nie tylko obejrzeć ekspozycję, ale również własnoręcznie uformować i upiec pieczywo. Muzeum Chleba w Radzionkowie to pierwsze w Polsce muzeum o takiej tematyce.

Następnie pojechaliśmy do zabytkowej Kopalni Srebra, która udostępnia dla zwiedzających swoje korytarze położone 40 m pod powierzchnią ziemi. Z muzeum zjechaliśmy windą do Kopalni. Tam przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 °C. Zwiedzanie odbywało się w grupach z przewodnikiem i trwało około 90 minut. Na początku szóstoklasiści uważnie wysłuchali historii tego niezwykłego miejsca. Po tym wykładzie każdy mógł śmiało odpowiedzieć na pytania, kiedy powstała ta kopalnia, jakimi narzędziami posługiwali się gwarkowie, jakie mieli warunki pracy, jak sobie radzili z niebezpieczeństwem. Największą atrakcję stanowiło pływanie łodziami podziemną rzeką. Na powierzchni tuż obok Muzeum znajduje się bardzo interesujący Skansen Maszyn Parowych.

Następnie udaliśmy się do Sztolni Czarnego Pstrąga znajdującego się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Jednak nasz autobus nie dowiózł nas na samo miejsce, więc przytulnymi alejkami szliśmy pieszo do Szybu Sylwester. Po dotarciu do celu zeszliśmy krętymi schodami w dół, a kiedy dostaliśmy się na miejsce wsiedliśmy do łódek i płynęliśmy z prądem wody. Głębokość wody wynosiła od 0,70 do 1,00 m., a długość trasy ok. 600 m. Gdy dotarliśmy do końca trasy, znów krętymi schodami, ale tym razem Szybu Ewa wyszliśmy na powierzchnię ziemi.

Kolejnym, najbardziej wyczekiwanym przez szóstoklasistów punktem programu wycieczki była kąpiel w Tarnogórskim Parku Wodnym. Dwie godziny atrakcji i zabawy wyciągnęły z uczniów wszystkie siły. Aquapark to wymarzone miejsce na przeżycie niezapomnianej przygody. Oferta usługowa Parku trafia w oczekiwania młodszych i starszych i jest odpowiedzią na potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu czy uprawiania sportu.

Wśród atrakcji jest kąpiel w niemal naturalnym górskim potoku!  Porwani przez prąd rzeczny uczniowie wpadali prosto pod strumień ciepłej wody z dwóch wodnych kaskad. Można tu też było przeżyć sztorm – uruchamiana co kilka minut prawdziwie morska fala – niejednemu przysparzała zawrót głowy. Dużą atrakcją były rury – zjeżdżalnie wodne. Od łagodnego, niestrasznego i przyjemnego zjazdu, aż po efekty dźwiękowe i świetlne oraz mokry deszcz.

Pełni wrażeń i przeżyć dość późną porą wróciliśmy do Pierzchnicy. Wszyscy uznali wycieczkę za bardzo udaną.

Uczniowie klas szóstych