Wycieczka do Warszawy

W sobotę 31 maja 2014 roku odbyła się już ostatnia w tym roku, jednodniowa wycieczka, w ramach projektu „Wiedza naszym kapitałem”, w której uczestniczyło 40 uczniów Zespołu Szkół w Pierzchnicy. Tym razem uczniowie wraz z nauczycielami i panią przewodnik o godzinie 7.45 wyjechali z Pierzchnicy do Warszawy. Po długiej podróży przed godziną 12 wszyscy dotarli na Wybrzeże Kościuszkowskie, aby zwiedzić Centrum Nauki „Kopernik” i dzięki temu poszerzyć wiadomości z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, poprzez obserwację i doświadczenia prowadzone na różnych urządzeniach sensorycznych. Uczniowie samodzielnie, przez ponad godzinę, mogli poznać zasady kierujące naszym światem. W nowoczesnym centrum, zawierającym ponad 450 interaktywnych eksponatów zebranych w sześciu tematycznych galeriach, Parku Odkrywców oraz planetarium można było samodzielnie przeprowadzali eksperymenty, świetnie się przy tym bawiąc. Oto główne galerie:

– świat w ruchu: dzięki eksponatom tworzącym wystawę można było dowiedzieć się, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni, oraz  można było przekonać się na własnej skórze, co czuł astronauta Neil Armstrong, gdy stawał na Księżycu.
– człowiek i środowisko: znajdujące się tam eksponaty pozwoliły zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu oraz poprzez samodzielne eksperymenty poznawać otaczający świat.
– strefa światła: wystawa prezentowała własności światła oraz pokazała doświadczenia różnego rodzaju iluzji optycznych.

Po znakomitej zabawie w „Koperniku”, gdzie zgodnie z założeniem twórców Centrum, każdy poczuł jak badaczo-odkrywca uczniowie udali się na obiad, a po nim autokarem dotarli na Plac Zamkowy, ponieważ drugim punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego i Obiektów Starego Miasta. W Zamku Królewskim każdy został zaopatrzony w system słuchawkowy i po podziale na dwie grupy zwiedzający przeszli do Rezydencji Królów I Rzeczypospolitej, której pierwszym właścicielem był książę Kazimierz I. Wnętrza Zamku to m.in.: Galeria Owalna, Przedpokój przed Salą Wielką, Sala Rady, Sala Wielka, Pokój Marmurowy, Sala Rycerska i Sala Tronowa. Po ciekawej lekcji historii nadszedł czas na powrót do Pierzchnicy. Wycieczka do Warszawy, choć bardzo męcząca, z powodu długiej podróży spowodowanej odległością od stolicy i korkami na ulicach miasta, została uznana przez jej uczestników za udaną.

 DSCN2391 (800x600) DSCN2394 (800x600) DSCN2424 (800x600) DSCN2429 (800x600) DSCN2437 (800x600)