Wycieczka do Wrocławia

W dniach 25,26 kwietnia uczniowie klas III gimnazjum odbyli dwudniową wycieczkę do Wrocławia.

Opiekę na grupą sprawowały wychowawczynie klas trzecich p. Sylwia Bochenek, p. Anna Skuza i Grażyna Tajer.

Zwiedzanie Wrocławia wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy od najstarszej części Wrocławia-Ostrowa Tumskiego, pozostałości pierwszej osady pochodzą z X wieku, powstałej w miejscu, w którym Odra tworzyła wyspy, tzw. Ostrowy. W XIV wieku Ostrów Tumski stał się niewielkim swoistym “państwem kościelnym”, a wchodząc na jego terytorium, poprzez średniowieczny drewniany most Tumski (obecnie żelazny,  zielony mostek), należało ściągnąć nakrycie głowy. Popularnym miejscem spotkań i atrakcją turystyczną tego miejsca jest Most Tumski nazywany także „Mostem Miłości”,  między Wyspą Piaskową a Ostrowem. Od kilkunastu lat zakochani wieszają na nim kłódki, symbolizujące trwałość ich miłości. Na Ostrowie Tumskim znajduje się wiele interesujących budowli, m.in.   późnoromański kościół pw. Św. Idziego, Katedra pw. Jana Chrzciciela XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena, Pałac Arcybiskupi, brama kluskowa.

We wnętrzach kościołów znajdowaliśmy schronienie przed panującym w tych dniach upałem, natomiast pan przewodnik skrupulatnie wykorzystywał ten czas na przekazanie nam faktów i ciekawostek związanych z Wrocławiem i jego mieszkańcami.

Następnie odbyliśmy spacer urokliwymi uliczkami przechodząc w kierunku Rynku. Po drodze mijaliśmy uliczkę – Jatki.  W średniowieczu początkowo handlowano tu mięsem. Z czasem jatki zaczęły pełnić funkcję domów mieszkalnych. Siedzibę swoich galerii sztuki oraz pracowni artystycznych mają tutaj  jedni z najlepszych wrocławskich artystów. W 1997 r. we wschodniej części odsłonięto ciekawy pomnik z brązu ,, Ku Czci Zwierząt Rzeźnych ‘’, składający się z naturalnej wielkości figurek trzody i drobiu. Przechodziliśmy ulicami które były kiedyś miejscem życia ludności żydowskiej. Byliśmy też na Placu Solnym, na którym tradycyjnie od lat znajduje się targ kwiatowy. Pod częścią placu znajduje się schron zdolny pomieścić 300 osób. I tak przemierzając malownicze, pięknie odrestaurowane ulice i niezwykłe miejsca dotarliśmy na Wrocławski Rynek który ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce.

60 kamienic ufundowanych przez wrocławskich patrycjuszy otacza Rynek z czterech stron, w tym: Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Błękitnym Słońcem oraz dom towarowy braci Barasch (dzisiaj dom handlowy Feniks), Po II wojnie światowej Rynek przeszedł kilka metamorfoz. W 1956 r. pojawił się pomnik komediopisarza Aleksandra hrabiego Fredry, który wcześniej stał we Lwowie. W latach 70. zlikwidowano trasy tramwajowe oraz poważnie ograniczono ruch samochodowy.

To pręgierz, fontanna, pomnik Fredry oraz Stary Ratusz są najpopularniejszymi punktami orientacyjnymi w Rynku.

Stary Ratusz we Wrocławiu jest unikatowym w skali europejskiej zabytkiem świeckiej architektury gotyckiej. To dwukondygnacyjna, trójtraktowa budowla na planie prostokąta z także prostokątnym aneksem budynku rady i ławy oraz kwadratową wieżą. Kolejnym punktem zwiedzania był Pałac Ballestremów, bogatego rodu śląskiego do którego należała większość kopalń i hut w okolicach Wrocławia.

Na zakończenie pierwszego dnia odbyliśmy autokarem przejażdżkę po reprezentacyjnej części miasta oraz po uniwersyteckiej części Wrocławia.

W drugim dniu zobaczyliśmy Halę Stulecia:  halę widowiskowo-sportową znajdującą się w parku Szczytnickim, wzniesioną w latach 1911–1913 w stylu ekspresjonistycznym, uznaną za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Po tym podążając wzdłuż malowniczej Pergoli przeszliśmy na teren Ogrodu Japońskiego z 1913r. Ogród ten to połączenie kilku typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży . Do 2009 roku zgromadzono w ogrodzie 78 gatunków roślin azjatyckich, w tym 38 pochodzących z Japonii

Ostatnim punktem naszej wyprawy był – najstarszy i największy polski ogród zoologiczny założony w 1865 roku. Na terenie ogrodu zwiedziliśmy także Afrykarium –  to jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki. W specjalnym budynku, oraz w jego otoczeniu stworzono zwierzętom niemal domowe warunki, od oceanicznych głębi, przez plaże Morza Czerwonego po dżunglę Kongo. Zamieszkują je m.in. zachwycające żółwie, kolorowe ryby, manaty hipopotamy, płaszczki, rekiny, pingwiny i krokodyle, oraz dziesiątki innych stworzeń. Afrykarium podzielone jest na 6 ekosystemów.

Poruszając się po Wrocławiu nie sposób nie zauważyć licznej rzeszy krasnali.

Są, biegają po ulicach, skrywają się w zaułkach. Są psotne, czasami złośliwe ale też bardzo pracowite. Trzeba uważnie patrzeć pod nogi, aby przypadkiem któregoś niechcący nie nadepnąć.Krasnale bardzo mocno wtopiły się w krajobraz miasta i stały się jego niewątpliwą atrakcją. Bankomatnik, Pinek, Chipuś, Obieżysmak, Giełduś i Rejestruś itd. Każdy krasnal ma swoje zadanie do spełnienia.

Pożegnaliśmy  Wrocław, miasto „tysiąca  mostów” dziękując wspaniałemu przewodnikowi, z wykształcenia historykowi, który swoją  ogromną  wiedzą  podzielił się  z  nami.

Do Pierzchnicy dotarliśmy  bezpiecznie, dzięki  odpowiedzialnemu super kierowcy naszej wyprawy – za  co  dziękujemy.

Dla większości z nas była to pierwsza wizyta w tym magicznym, historycznie i kulturowo ciekawym mieście.

Uczniowie klas trzecich gimnazjum