Wycieczka klas II gimnazjum po Warszawie Szlakiem Szarych Szeregów

Czy pojęcie patriotyzmu jest dla nas ważne? Czy zastanawiamy się nad tym?

Warto to podkreślić  szczególnie w dzisiejszych czasach , gdy ludzie dążą do rzeczy materialnych, a takie sprawy jak poczucie tożsamości i dumy narodowej  ulegają zacieraniu .

Organizując 2 dniową wycieczkę stwierdziliśmy, że warto wybrać się do Warszawy na ciekawą, nieco inną lekcję historii. Nasze plany się powiodły i 6.05.2016r. wyruszyliśmy  z naszymi wychowawczyniami p. Małgorzatą Kula i p. Agnieszką Wójcik do stolicy, aby przejść Szlakiem Szarych Szeregów i zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego.
Warto przypomnieć, że Szare Szeregi to konspiracyjny kryptonim harcerstwa polskiego w okresie II Wojny Światowej. Losy chłopców i dziewcząt z Szarych Szeregów uwiecznił na kartach swojej książki ,, Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński. Podróż przez Warszawę szlakiem bohaterów lektury to fascynująca opowieść o odwadze, poświęceniu i przyjaźni w trudnych czasach.

Po spotkaniu z p. przewodnik zaczęliśmy naszą wędrówkę od Starego Miasta. Podziwialiśmy wnętrza Bazyliki Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela. W 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego  Katedra była terenem walki. Wojska powstańcze walczyły tutaj w obronie niemal każdego metra posadzki. Niemcy zdołali wprowadzić do archikatedry czołg naładowany materiałami wybuchowymi: wybuch zniszczył ogromną część budowli.

Przy zewnętrznym murze Starego Miasta zobaczyliśmy  jeden z najbardziej niezwykłych warszawskich pomników. Zwany jest Pomnikiem Małego Powstańca. Jest to rzeźba licząca zaledwie 1,5 metra i na tle wysokich murów wydaje się jeszcze mniejsza. Upamiętnia wszystkich młodych ludzi, którzy w okresie Powstania Warszawskiego służyli jako sanitariusze lub łącznicy. Wielu z nich walczyło również z karabinem w ręku, tak jak przedstawia to postać na pomniku.

Byliśmy też na placu Powstańców Warszawy gdzie znajduje się Pomnik Powstańców Warszawy. Na pomniku znajduje się napis: Na tym placu 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17 Kompanie Batalionu „Kiliński” Armii Krajowej rozpoczęły heroiczne walki Powstania Warszawskiego

W centrum Rynku Starego Miasta zatrzymaliśmy się przy Pomniku Syrenki. Warszawska syrenka uzbrojona jest w miecz i tarczę aby bronić miasta i jego mieszkańców. Jest symbolem Warszawy, który znajduje się w herbie miasta.

Przy Pomniku Mikołaja Kopernika dowiedzieliśmy się, że 11 lutego 1942 Maciej Aleksy Dawidowski „Alek” z Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” zdjął z pomnika tablicę z niemieckim napisem i ukrył ją w pobliskiej zaspie śniegu. Po wojnie odkopano ją i przeniesiono do Muzeum Historycznego m.st. Warszawy..

Wędrując po Krakowskim Przedmieściu zobaczyliśmy pomnik naszego patrona Stefana Kardynała Wyszyńskiego , który znajduje się na placu przed kościołem ss. Wizytek.

Obserwowaliśmy też zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przechodząc zatrzymaliśmy się  przed Pałacem Prezydenckim i Uniwersytetem Warszawskim, który za 197 dni będzie obchodził 200 rocznicę powstania. Zwiedziliśmy też Kościół św. Anny i Kościół św. Krzyża.

W drugim dniu wycieczki rozpoczęliśmy naszą wędrówkę od szkoły Alka, Rudego, Zośki, Baczyńskiego czyli od najstarszego z warszawskich liceów – II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego.  Zatrzymaliśmy się przed Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha. W czasie II wojny światowej mieścił się tu areszt gestapo. Do dziś zachowały się korytarze, cele-tramwaje, izolatki i pokój dyżurnego gestapowca. To właśnie tu bestialsko przesłuchiwano Janka Bytnara-Rudego. Widzieliśmy też kamienicę, w której mieszkał Janek Bytnar oraz szpital, w którym zmarł. Bardzo ważnym punktem naszego szlaku było miejsce gdzie odbyła się słynna akcja pod Arsenałem. Pani przewodnik bardzo dokładnie opowiedziała nam o tym wydarzeniu.

Odwiedziliśmy też  Cmentarz Wojskowy na Powązkach – miejsce zadumy i oddania hołdu tym młodym ludziom, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki,, Kamienie na szaniec”: Zośka, Alek i Rudy, ale też ich koledzy oraz autor książki Aleksander Kamiński. Byliśmy też przy grobach powstańców listopadowych, powstańców styczniowych, żołnierzy Kampanii Wrześniowej, a także przy pomniku poświęconym ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Ostatnim punktem programu wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odbyła się lekcja muzealna poznania historii Powstania 1944r. Interaktywne muzeum wywarło na wszystkich ogromne wrażenie. Fragmenty filmów dokumentalnych ukazujące życie okupacyjne warszawiaków, odgłosy nalotów niemieckich, zdjęcia i pamiątki powstańców, broń, samolot Liberator B 24J, film „Miasto ruin” wykonany w technice 3D oraz przejście kanałami, w których ukrywali się powstańcy, to tylko fragmenty tej niezwykłej lekcji historii.

Ten wyjazd do Warszawy na pewno na długo pozostawi w nas niezapomniane wrażenia i przeżycia…

 Uczniowie klas II Gimnazjum