Wycieczka klas IV do kina Helios i Muzeum Zabawek i Zabawy

Z okazji zbliżających się Mikołajek dnia 4 grudnia 2014 roku klasy czwarte pojechały na wycieczkę do kina „Helios” i Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach.

W kinie obejrzeliśmy filmową adaptację (będącej lekturą dla klasy czwartej) powieści Carla Collodiego pt. „Pinokio”. Tytułowy Pinokio to drewniany pajac, który jednak może mówić i ruszać się. Odczuwa też głód, choroby i ludzkie słabości. Podobnie jak człowiek musi w życiu podejmować wybory. Jeśli są one złe, ponosi karę, a dobre są wynagradzane. Cechą charakterystyczną Pinokia jest nos, który wydłuża się, kiedy Pinokio kłamie. Pod koniec filmu Pinokio ostatecznie zaczyna jednak rozumieć jakim był egoistą i kto naprawdę jest mu życzliwy i w nagrodę za dobre postępowanie staje się zwykłym człowiekiem.

Bezpośrednio po filmie pojechaliśmy do muzeum. Tam zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pobyt w muzeum dla każdej z nich składał się z dwóch części (wymiennie), tj. zwiedzania i lekcji muzealnej. W czasie zwiedzania obejrzeliśmy zabawki z różnych okresów (niektórymi z nich uczniowie mogli się nawet pobawić, co uczynili z nieopisaną wręcz radością), lalki, które były bohaterami bajek dla dzieci (np. „Misia Uszatka”), a także wykonane z niesamowitym kunsztem i dbałością o detale modele samolotów, statków i czołgów. Lekcja muzealna, natomiast, dotyczyła zagadek logicznych popularnych w mniej lub bardziej odległej przeszłości, kiedy to nie było jeszcze komputerów i innych elektronicznych gadżetów.

A. Głuszek