Wycieczka klas ósmych do Lublina i Zamościa

Po  egzaminach  postanowiliśmy  trochę odpocząć i wyruszyliśmy na pożegnalną wycieczkę. W Lublinie czekała na nas p. przewodnik, która z wielką pasją ( mimo sędziwego wieku) opowiedziała nam historię Zamku Lubelskiego . Zamek Lubelski, z jego majestatyczną wieżą obronną jest nie tylko jednym z najstarszych zabytków w Lublinie, ale także domem dla Lubelskiego Muzeum. Wewnątrz zamku można podziwiać zbiory sztuki, eksponaty historyczne oraz słynne freski z Kaplicy Trójcy Świętej ( jeden  z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie).

Ciekawym punktem wycieczki było przejście Lubelską Trasą  Podziemną o długości ok. 300 metrów , która biegnie  pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina.

Trasa  ma charakter turystyczno-edukacyjny. Spacer zabytkowymi piwnicami staromiejskimi, który już sam w sobie dostarcza wielu emocji, jest jednocześnie wędrówką w czasie pozwalającą odkryć przeszłość miasta.

Byliśmy także w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty , która jest  jednym  z największych kościołów w Lublinie oraz perłą baroku na Lubelszczyźnie.

Serce Lublina bije w jego Starym Mieście, gdzie wąskie, brukowane uliczki i średniowieczne budowle tworzą niepowtarzalną atmosferę. Spacerując po Starym Mieście zobaczyliśmy Bramę Grodzką , Rynek , Bramę Krakowską ( jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta )  Krakowskie Przedmieście , kościół Dominikanów ,  Trybunał Koronny, świadczący o bogatej historii Lublina jako miejsca ważnych wydarzeń i decyzji.

Nocowaliśmy w hotelu Lwów , w którym zorganizowaliśmy pożegnalną dyskotekę.

W drugim dniu wycieczki duże wrażenie wywarł na nas Zamość – renesansowe miasto idealne. Co polecamy zobaczyć w Zamościu ? Przede wszystkim  Rynek Wielki , który okalają kamienice ormiańskie, Ratusz , Pałac Zamojskich, Pomnik Jana Zamojskiego, Rynek Solny, Rynek Wodny, Bramy Lwowskie – Nowa i Stara , Twierdzę Zamość.  Byliśmy także pod Pomnikiem Dzieci Zamojszczyzny oraz zwiedzaliśmy Rotundę .

I to już była w tym gronie nasza ostatnia wycieczka. Pozostaną nam miłe wspomnienia!

                                                                                                                                                          Ósmoklasiści