Wycieczka klas piątych do Sandomierza

W dniu 15 października 2021 r. uczniowie  klas piątych wraz z opiekunami: p. Gertrudą Majewską – Kapustą, p. Anną Szrek oraz p. Edytą Wójcik – Nosol uczestniczyli w wycieczce do Nowej Dęby i Sandomierza.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Fabryki i Muzeum Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Zwiedzający mogli podziwiać choinki udekorowane na styl francuski, angielski, amerykański, norweski i staropolski oraz kolekcje tradycyjnych i unikatowych bombek zgromadzonych w gablotach. Ponadto, uczniowie mieli możliwość obserwować poszczególne etapy powstawania ozdób choinkowych, od formowania i nadawania kształtu, po malowanie i dekorowanie. Okazuje się, że jest to długotrwały proces i misterna, ręczna praca. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło dzieciom samodzielne ozdabianie bombki, którą wykonały na specjalnie przygotowanych warsztatach. Na zakończenie pobytu w muzeum, chętni uczniowie mogli kupić ozdoby w firmowym sklepie, a każdy z uczestników otrzymał również na pamiątkę własnoręcznie ozdobioną bombkę.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Sandomierza. W samo południe, przy studni na sandomierskim Rynku, umówieni byliśmy z panem przewodnikiem, który zapoznał nas z najciekawszymi miejscami tej miejscowości. Wyruszyliśmy na zwiedzanie zabytków Starego Miasta i wiekowych kamieniczek, podziwialiśmy panoramę Sandomierza ze szczytu Bramy Opatowskiej  i przeszliśmy „Uchem igielnym”. Wiele wrażeń dostarczyło nam zwiedzanie lochów sandomierskich z XV i XVI w. oraz poznanie legendy o Halinie Krępiance. Bardzo miłą niespodzianką było zwiedzanie Zbrojowni Rycerskiej i spotkanie ze średniowiecznym rycerzem, który w humorystyczny sposób przybliżył nam historię miasta. Dzieci miały możliwość przymierzyć strój szlachcianki i rycerza, włożyć zbroję lub wziąć do ręki szablę czy miecz i w ten sposób odbyć podróż w przeszłość. Na zakończenie zwiedzania udaliśmy się do Muzeum Świata Ojca Mateusza z figurami woskowymi głównych aktorów oraz kopiami wnętrz z serialu.

Cały dzień obfitował w wiele atrakcji, a po krótkim czasie na posiłek i regenerację, uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną.

Anna Szrek