Wycieczka przedszkolaków do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci

W dniu 17.05.2022r dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział w wycieczce do Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

Celem wycieczki była przede wszystkim nauka poprzez doświadczenie i zabawę z wykorzystaniem nowoczesnych interaktywnych eksponatów. Dzieci miały okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci.  Wycieczkę rozpoczęliśmy od obejrzenia  wystawy „Człowiek – niezwykła maszyna”.  Przedszkolaki pod nadzorem wychowawców i opiekunów mogły uczestniczyć w eksperymentach sprawnościowych dotyczących  pięciu czynności organizmu ludzkiego, takich jak: oddychanie, odżywianie czy reagowanie na bodźce. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy przed krzywym zwierciadłem .

Druga wystawa „Człowiek – trybik w machinie przyrody” przybliżyła dzieciom zagadnienia ekologiczno – przyrodnicze. Poznały jak prawidłowo funkcjonują ekosystemy i jak racjonalnie gospodarować odpadami.

Po czasie wytężonej aktywności umysłowej, przyszedł czas na relaks w kąciku zabaw. W imponującym dmuchanym sercu  i basenie z kulkami maluchy mogły się wyskakać, spożytkować energię i w myśl mistrza Leonarda, udowodnić, że „Człowiek – to niezwykła maszyna”

Na zakończenie wycieczki, będąc już na zewnątrz budynku w tzw. ogrodzie doświadczeń dzieci, dalej mogły poznawać tajniki nauki i techniki korzystając z urządzeń np. do tworzenia iluzji optycznych lub przejść się po ogrodach włoskich i zobaczyć imponującą Bramę Jana III Sobieskiego.

Dopisała nam i pogoda i humor.

Janina Karasińska