Wycieczka w Tarnowskie Góry

Godzina 4.30 – my uczniowie klas czwartej i szóstych wyjeżdżamy spod szkoły na spotkanie z przygodą. Naszą wędrówkę rozpoczynamy od zwiedzania Muzeum Chleba, gdzie poznajemy historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane oraz proces produkcji pieczywa. Tutaj jesteśmy uczestnikami prelekcji o szacunku do chleba oraz bierzemy udział w warsztatach z ciastem – samodzielnie pleciemy warkocze chleba. Następnie zwiedzamy muzeum.

Tutaj również mamy lekcje w dawnej klasie szkolnej – poznajemy zwyczaje panujące przed laty w szkole; dawne książki stroje, przybory. Uczymy się również pisać rysikiem na kamiennych tabliczkach siedząc w dawnych ławkach szkolnych.

Z muzeum udajemy się do zabytkowej Kopalni Srebra, jedynej w Polsce podziemnej trasy turystycznej umożliwiającej zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, od 2004 pomnika historii, obiektu nominowanego do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tutaj, na głębokości 40 metrów wędrujemy szlakiem o długości 1740 m i kształcie trójkąta, łączącym trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie niezwykłej wędrówki oglądamy przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Tutaj również płyniemy około 300 metrów łódkami. Cały czas otacza nas chłodne powietrze bowiem w podziemiach panuje specyficzny mikroklimat o stałej temperaturze 10 °C.

Kolejnym, ostatnim już, etapem naszej przygody jest wizyta w pełnym atrakcji parku wodnym, gdzie relaksujemy się po bardzo długim i męczącym dniu.

Godzina 23.00 – pod macierzystą szkołą kończy się nasza przygoda. Stąd  zmęczonych, ale zadowolonych odbierają rodzice.

G.Majewska-Kapusta