Wyjazd do Ogrodzieńca i Chorzowa

Ostatnia kwietniowa sobota już od rana zapowiadała się na bardzo udany dzień. Pogoda dopisywała i grupa przeszło czterdziestu uczniów szkoły podstawowej wyruszyła na wycieczkę do Ogrodzieńca i Chorzowa.

Pierwszym punktem wyprawy był wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego zamek w Ogrodzieńcu. Co prawda dziś możemy podziwiać jedynie ruiny budowli, jednak i one robią ogromne wrażenie. Osadzona na skale potężna warownia dominuje nad otoczeniem, a jej zwiedzanie to doskonała lekcja historii.

Następnie udaliśmy się dalej w kierunku zachodnim, by po kilkudziesięciu minutach dotrzeć do Kluczy, na terenie których znajduje się Pustynia Błędowska, największy w Polsce obszar lotnych piasków. Jest to bardzo popularny teren spacerów, a także wycieczek konnych. My jednak w dalszą drogę udaliśmy się autobusem.

Wkrótce potem znaleźliśmy się w Chorzowie, gdzie wzięliśmy udział w spektaklu „Mały Książę” pokazanym w niezwykle oryginalny sposób w planetarium. Później udaliśmy się spacerem do chorzowskiego zoo. Spędziliśmy tam fantastyczne dwie godziny podziwiając zwierzęta, które dotąd znaliśmy zazwyczaj tylko z podręczników.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była restauracja, gdzie posililiśmy się po wyczerpującym dniu. Zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia ruszyliśmy powrotem do Pierzchnicy. Dzięki funduszom pozyskanym w ramach projektu „Wiedza naszym kapitałem” mogliśmy znów zobaczyć ciekawe miejsca.

                                                                                          T. S.