Wyjazd klas ósmych do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau

Są takie miejsca w Polsce, które każdy Polak winien przynajmniej raz w życiu odwiedzić. Należy do nich zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych działający w latach 1940-1945 w Oświęcimiu i pobliskich miejscowościach. Jako jedyny niemiecki obóz koncentracyjny został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jego części utworzono Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, pomnik i instytucję kultury dokumentującą zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce.

Uczniowie klas ósmych z powagą i skupieniem słuchali przewodnika, który krok po kroku prowadził ich przez straszną historię Auschwitz. Słowo „śmierć” pojawiało się w każdym miejscu, które nasi uczniowie oglądali. Opis nieludzkich warunków bytowania, ciężkiej pracy, aż w końcu wejście do komory gazowej i widok pieców krematoryjnych powodował, że głos uwiązł w gardle.

Pięknymi słowami pani przewodnik zakończyła naszą wędrówkę przez Obóz: „Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Nasi uczniowie tę historię zapamiętają.

T. Stolarczyk