Wyjazd trzecioklasistów do muzeum i kina

19 grudnia klasy trzecie gimnazjum pod opieką wychowawczyń i pani Anny Bekier wybrały się na wycieczkę do Kielc do muzeum i kina. Uczniowie uczestniczyli w dwóch lekcjach muzealnych: Czego uczyła się Biruta? – edukacja dziewcząt w Kielcach oraz Motywy mitologiczne.

Podczas zajęć w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego trzecioklasiści dowiedzieli się jak wyglądała edukacja dziewcząt i chłopców w XIX- i XX-wiecznych szkołach kieleckich. Poznali realia ówczesnych szkół żeńskich, stosowany system wychowawczy i edukacyjny oraz historię placówek. Uczniowie mogli poczuć klimat ówczesnego szkolnictwa, ponieważ w szkolnej sali z tamtych czasów odbyła się lekcja muzealna, podczas której siedzieli w drewnianych szkolnych ławkach z pulpitem, w którym znajdują się otwory na szklane kałamarze. Poznali nazwy oraz przeznaczenie szkolnych przyborów, które już dziś wyszły z użycia jak np. dyscyplina, stalówka, obsadka. Chętni gimnazjaliści na zakończenie zajęć przymierzyli szkolne mundurki.

W Muzeum Narodowym w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich trzecioklasiści uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych podczas których poznali główne bóstwa i herosów greckich. Zostały omówione losy bohaterów mitologii greckiej, których można zobaczyć na obiektach rzemiosła artystycznego w Pałacu w Kielcach. Była to znakomita powtórka przed egzaminem gimnazjalnym, z którym będą musieli się zmierzyć już w kwietniu. Gimnazjaliści ponadto dowiedzieli się, dlaczego wybudowano Pałac, poznali jego historię, oraz usłyszeli jakie pełnił funkcje na przestrzeni wieków, kto w nim mieszkał i bywał.

Po lekcjach muzealnych młodzież udała się do Kinoplexu na film Najlepszy. Głównym bohaterem filmu jest Polak, który zachwycił świat, a który u nas, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. Przedstawiono historię sportowca, który sięgnął dna, a potem odbił się od niego. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, opowieść inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek.

Uczniowie uznali, że wyjazd do kina i muzeum był wspaniałym pomysłem. Film okazał się bardzo ciekawy, a walor edukacyjny i motywacyjny bardzo mocny. Przedstawiono brutalność nałogu, ale i pokazano również, że zawsze jest nadzieja na możliwość wyrwania się z jego szponów, jeśli znajdzie się bratnia dusza i silnie motywujący cel.

Trzecioklasiści.