XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W tym roku, wzorem lat poprzednich przystąpiliśmy do akcji sprawdzania tabliczkowej wiedzy. Na początku września zgłosiliśmy naszą szkołę do udziału w akcji ŚDTM, otrzymaliśmy licencję upoważniającą do przeprowadzenia akcji w szkole.

XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbył się w naszej szkole z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Głównego Organizatora ŚDTM – Wydawnictwo Karty Grabowskiego.

Uczniowie klas I – VII zmierzyli się z trudnymi zadaniami. Logiczne łamigłówki, zadania, kolorowanki stały się okazją do wspólnej zabawy i sprawdzania umiejętności liczenia w pamięci. Nasi najmłodsi zmierzyli się ze sztuką origami. Otrzymali od wychowawczyń Sówki, które należało pokolorować, a następnie złożyć, aby otrzymać pięknego ptaka, symbolizującego mądrość. Drugoklasiści, mieli już trochę trudniej otrzymali tylko „połówki sówek”, ich zadaniem było wykorzystanie symetrii, dorysowanie brakujących elementów, a następnie dobranie kolorystki i stworzenie niebanalnego ptaka. Podobne zadanie mieli trzecioklasiści. Ponadto Ci uczniowie musieli wykazać się tabliczkową wiedzą, w dosłownym znaczeniu. Ich zadanie polegało na pokolorowaniu sów wg ustalonego kodu barw,  który uzyskali po uprzednim ustaleniu odpowiednich iloczynów i ilorazów. Czwartoklasiści zmierzyli się z jesiennymi liśćmi oraz tablicą działań. Dużo radości sprawiły piątoklasistom „Stacje zadaniowe”. Uczniowie rozwiązywali zadania wg ustalonej kolejności, skupienie i umiejętność rachowania w pamięci prowadziły do odpowiednich stacji, błędne wyniki powodowały, że dana drużyna cofała się do poprzednich stacji. Tutaj, nie lada wyczynem, okazało się samo znalezienie odpowiedniej stacji. Szóstoklasiści sprawdzili swoją wiedzę nt. liczb pierwszych i złożonych, tu też przydała się znajomość tabliczki mnożenia, kto ją zna szybciej znalazł dzielniki danej liczby. Także z dzielnikami musieli sobie poradzić siódmoklasiści, którzy do rozwiązania swojego zadania potrzebowali wiedzy z zakresu podzielności liczb.

Oczywiście nie obyło się bez tradycyjnych rozgrywek na lekcjach wychowania fizycznego, gdzie tabliczkowa wiedza została sprawdzona w grach „Królowa Skakanki” oraz „Piłkarz Matematyk”.

Moi Drodzy! Po raz kolejny udowodniliście, że słowa wiersza Wandy Chotomskiej „ULICZKA TABLICZKI MNOŻENIA”, są dla Was drogowskazem w zgłębianiu tajników matematyki, a przede wszystkim dobrze wiecie, gdzie jest ta uliczka i…  ta tabliczka.

Wśród ulic tysiąca jest jedna uliczka,
A na tej uliczce jest jedna tabliczka.

Kto tędy przechodzi, ten nie bez zdziwienia
Spostrzega, że jest to TABLICZKA MNOŻENIA.

Wszystkim gratulujemy! Dziękujemy za udział w zabawie, która okazała się wielką frajdą i wspaniałym sprawdzianem tabliczkowej wiedzy.

Popatrzcie na zdjęcia i podziwiajcie prace swoje oraz Waszych kolegów. Do zobaczenia za rok!!! Co nie znaczy, że tabliczkę mnożenia będziemy przypominać dopiero w październiku 2022 roku. Trenujcie, ćwiczcie, doskonalcie swoje umysły… Trening czyni Mistrza.

Wasi Matematycy!

 

Szkolny Koordynator Akcji XI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

Edyta Wójcik – Nosol

Dziękuję wszystkim wychowawcom klas I-III za udział w tejże akcji.