XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy

DSCF2298Podobnie jak w ubiegłym roku, również i w tym,  uczniowie  Zespołu Szkół  w Pierzchnicy wraz z rodzicami, dziadkami i pod czujnym okiem opiekunów:   ks. Marcina Zapały i nauczycieli  B. Miszczyk,  A. Makuch,  P. Makucha,  M. Stępień   i p. E Kozub  uczestniczyli w XIV Świętokrzyskim  Rajdzie Pielgrzymkowym ,,Święty Krzyż 2013”.  Do pokonania mieliśmy 9-kilometrową  trasę „Zbójecką”, która prowadziła  z Bielin przez Podłysicę i Hutę Szklaną. Podczas pielgrzymiego wędrowania młodzież  podziwiała piękno świętokrzyskich, górskich krajobrazów, a przewodnik świętokrzyski PTTK  naszej grupy   przekazywał uczestnikom rajdu szeroką wiedzę  historyczną, przyrodniczą i geograficzną, realizując przy tym jeden z głównych celów rajdu tj. kształtowanie postaw oraz zachowań w duchu wzajemnej miłości międzyludzkiej i poszanowania otaczającego świata. Po 4 godzinnym marszu wszyscy bezpiecznie dotarli do klasztoru na Świętym Krzyżu. Rajd zakończyła uroczysta Msza święta z udziałem kieleckich biskupów – Kazimierza Ryczana i Mariana Florczyka oraz duchownych z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej.  Na mecie rajdu na Świętym Krzyżu można było zobaczyć zrekonstruowane papamobile, którym Papież Jan Paweł II  podróżował podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Rekonstrukcji pojazdu dokonał Marek Adamczak z Kielc wraz ze współpracownikami i Politechniki Świętokrzyską.                                         W bieżącym roku w rajdzie wzięła udział rekordowa liczba uczestników  – 5677, dlatego cieszymy się, że wśród turystów- pielgrzymów nie zabrakło przedstawicieli z naszej społeczności szkolnej.

Słowa podziękowań kieruję do  Wam drodzy wędrowcy – pielgrzymi za tak liczne uczestnictwo, za wysiłek i trud przedeptania tras rajdowych i dotarcie do stóp ołtarza w Sanktuarium Krzyża Świętego. Już dziś zapraszam na XV  Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy, który odbędzie się już za rok.

                                                                               Ks. Marcin Zapała