Z  wizytą w Gospodarstwie Nasienno – Szkółkarskim w Sukowie

W słoneczny , jesienny dzień – 17.10.2022r. wybraliśmy się wraz z p. M. Kula do szkółki leśnej w Sukowie – Papiernia. Przywitał nas leśniczy p. Paweł Kosin, z  którym zwiedzaliśmy szkółkę leśną . Dowiedzieliśmy się  jak wygląda cykl wegetacyjny ,, od nasiona do nasiona” pospolitych drzew leśnych. Poznaliśmy sposoby pozyskiwania nasion, zobaczyliśmy jak odbywa się : segregowanie , skaryfikacja  i  wysiew nasion, jakie są sposoby przechowywania sadzonek, rozpoznawaliśmy sadzonki różnych gatunków drzew. Leśniczy opowiadał nam  jakie są zalety sadzonek z bryłą, omawialiśmy sposoby odnawiania lasu i jego znaczenie gospodarcze dla ekosystemu leśnego.

Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach : ,, Grzyby naszych lasów”, które poprowadziły p. Barbara Spychaj i p. Anna Pietrzak z LOP Kielce. Rozpoznawaliśmy na modelach gatunki grzybów występujących w naszych lasach, rozróżnialiśmy grzyby jadalne i trujące, zwróciliśmy uwagę na rolę grzybów w przyrodzie i gospodarce człowieka, uzupełniliśmy karty pracy posługując się atlasami i kluczami do rozpoznawania grzybów, wykonaliśmy plakaty edukacyjne obrazujące symbiozę ( mikoryzę) grzybów z drzewami leśnymi.

Dużą frajdę sprawiło nam pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Po posiłku pojechaliśmy do Kaczyna . Na miejscu  leśniczy p. P. Kosin pokazał nam jak prawidłowo sadzi się drzewa. Mamy swój udział w odnowie lasu bo zasadziliśmy 400 sadzonek sosny. Każdy z uczestników naszej przyrodniczej wyprawy otrzymał pamiątkową sadzonkę .  Na zakończenie udaliśmy się na grzybobranie wykorzystując cenne wskazówki otrzymane podczas warsztatów. Zmęczeni, ale w bardzo dobrych humorach wracaliśmy do domu.

                                                                Członkowie Szkolnego Koła LOP klas szóstych i siódmych