Zabawa andrzejkowa

Tradycja andrzejkowa znana jest już Polsce od prawie 500 lat. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w 1557 roku. Andrzejki związane są przede wszystkim z wróżbami, do których niegdyś podchodzono niezwykle poważnie. Miały one m.in. przepowiedzieć los przyszłej mężatki – kiedy wyjdzie za mąż, kogo poślubi, gdzie spotka swojego wybranka.

Jednak w dzisiejszych czasach Andrzejki to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy, w której biorą udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Najróżniejsze wróżby nie są już traktowane z powagą, lecz stanowią pretekst do zabawy i śmiechu. Tak właśnie uczniowie naszej szkoły spędzili środowe popołudnie. Wróżyliśmy, tańczyliśmy, świetnie się bawiliśmy. Co prawda nie mamy w swoim gronie żadnego Andrzeja, ale bynajmniej nikomu to specjalnie nie przeszkadzało.

T. Stolarczyk