ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Włączając się w obchody tego święta w Zespole Szkół w Pierzchnicy zorganizowany został konkurs pod hasłem „ Żołnierze Wyklęci – Cześć Ich Pamięci ‘’, który uzyskał patronat honorowy Bogdana Latosińskiego Posła na Sejm RP, Instytutu Pamięci  Narodowej Delegatura w Kielcach, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty oraz Wójta Gminy Pierzchnica. Do konkursu zaproszeni zostali również uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Drugni, przez co zyskał on miano konkursu gminnego. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych : klasy I – III szkoły podstawowej , klasy IV – VI szkoły podstawowej oraz gimnazjum. W najmłodszej z kategorii uczestnicy mieli za zadanie stworzenie plakatu odpowiadającego tematowi i hasłu konkursu, zaś w dwóch pozostałych rywalizowali ze sobą w konkursie wiedzowym. W wyznaczonym regulaminem terminie wpłynęło 35 prac plastycznych ocenionych przez jury składające się z nauczyciela historii, nauczycieli plastyki i sztuki oraz przedstawicieli uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, które wybrało, jego zdaniem, trzy najlepsze.  Natomiast do konkursu wiedzowego zgłosiło się tak wielu uczniów, że konieczne okazały się eliminacje szkolne, gdyż według wspomnianego już regulaminu, szkołę mogło reprezentować maksymalnie 10 osób.

Rozstrzygnięcie i uroczyste podsumowania konkursu miało miejsce 24 lutego. Z tej okazji naszą szkołę odwiedzili znamienici goście: dr Zenon Markiewicz Prezes Okręgu Świętokrzyskiego Narodowych Sił Zbrojnych, dr Michał Zawisza pracownik Instytutu Pamięci Narodowej , Wójt Gminy Pierzchnica Stanisław Strąk oraz dyrektor szkoły podstawowej w Drugni Elżbieta Stemplewska. Natomiast pan Poseł  Bogdan Latosiński nie mogąc być obecny osobiście wystosował list do uczestników i organizatorów uroczystości pełen gratulacji i podziękowań.

Laureaci konkursu w poszczególnych kategoriach wiekowych:

Klasy I – III SP :

1 miejsce – Jakub Gałka

2 miejsce – Maja Kwiecień

3 miejsce  – Lena Stemplewska

Klasy IV – VI SP:

1 miejsce – Bartosz Jurek

2 miejsce – Małgorzata Grzegorczyk

3 miejsce – Nina Miszczyk

Gimnazjum :

1 miejsce – Julia Makuch

2 miejsce – Weronika Makuch

3 miejsce – Agnieszka Rajca

Laureaci otrzymali niezwykle atrakcyjne nagrody, których fundatorami byli Zespól Szkół w Pierzchnicy, Poseł Bogdan Latosiński oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach. Artystycznym podsumowaniem przedsięwzięcia był montaż słowno – muzyczny  poświęcony tematyce Żołnierzy Wyklętych, który okazał się niezwykle pięknym i wzruszającym hołdem oddanym bohaterom podziemia antykomunistycznego. Młodzi artyści zostali nagrodzeni przez widzów oklaskami na stojąco.

Konkurs okazał się niezwykle udaną uroczystością, dlatego wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w jego przygotowanie i przeprowadzenie należą się ogromne podziękowania.

P. Makuch