Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, a od 1982 obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Podobne święta obchodzone są na całym świecie, oczywiście w różnych terminach, np. w Hiszpanii 27 listopada, w Czechach 28 marca, a w Korei Południowej 15 maja.

Światowy Dzień Nauczyciela (World Teacher’s Day) pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października. Dzień ten proklamowany został w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 r. „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”. Jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczyciela w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania.

W naszej szkole nauczyciele spotkali się z burmistrzem miasta i gminy Pierzchnica panem Stanisławem Strąkiem, który wręczył wybranym pedagogom nagrody. Swoimi nagrodami wyróżnił kilku nauczycieli również dyrektor szkoły pan Piotr Makuch.

Szczególne powody do radości miały panie Teresa Gwadowska, Anna Makuch oraz Gertruda Majewska-Kapusta wyróżnione w tym roku prestiżowym medalem Komisji Edukacji Narodowej. Tym samym już czwórka zatrudnionych w naszej placówce nauczycieli odznaczona jest tym odznaczeniem. Pierwsze przyznane zostało pani Barbarze Miszczyk.

T. Stolarczyk