Obchody Dnia Patrona Szkoły

„Od siebie trzeba wymagać najwięcej” to hasło, które już od lat przyświeca działaniom Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy, a wcześniej Gimnazjum. Można powiedzieć, że postać Prymasa Tysiąclecia jest obecna w naszej szkolnej społeczności od dwóch dekad, od momentu, gdy Stefan Wyszyński został wybrany na patrona szkoły.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia stała się doskonałą okazją do powstania kilkudziesięciometrowego muralu na jednej ze ścian szkoły. Pomysłodawcą był dyrektor szkoły Piotr Makuch, który przekonał do swojej wizji burmistrza miasta i gminy Pierzchnica Stanisława Strąka. Projektantem i wykonawcą muralu jest Igor Kowalczyk.

„Kiedy zbliżała się beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego w porozumieniu z burmistrzem naszej gminy doszliśmy do wniosku, że jest to świetny moment, żeby taki mural powstał i rzeczywiście pan Igor Kowalczyk jest twórcą projektu oraz twórcą samego muralu” – powiedział Piotr Makuch.

Uroczystość odsłonięcia poprzedziła msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka, który zwrócił się w swojej homilii do uczniów szkoły z apelem, by godnie naśladowali szlachetne życie błogosławionego prymasa.

Po uroczystym odsłonięciu muralu goście zostali zaproszeni na salę gimnastyczną, gdzie odbył się występ artystyczny przygotowany przez nauczycieli pierzchnickiej placówki. Warto w tym miejscu podkreślić, że w występie wzięli udział nie tylko uczniowie szkoły, ale również absolwenci oraz rodzice. Jak podkreślił dyrektor Makuch, szkoła jest miejscem nie tylko nauki, ale także międzypokoleniowych spotkań, miejscem, do którego chętnie się wraca nawet po ukończeniu nauki. Wiemy, że na naszych absolwentów, często równocześnie rodziców uczniów, zawsze możemy liczyć.

W wydarzeniu wzięli udział poseł Krzysztof Lipiec, członek zarządu powiatu kieleckiego Mariusz Ściana, wizytator reprezentujący kuratorium świętokrzyskie Łukasz Maj, burmistrz miasta i gminy Pierzchnica Stanisław Strąk oraz wielu innych zaproszonych gości i przyjaciół szkoły.

T. Stolarczyk