Trzecioklasiści w Oświęcimiu

Dnia  14 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Oświęcimia, której celem było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie wymiaru ludzkiego okrucieństwa oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej. Uczestniczyło w niej dwudziestu pięciu trzecioklasistów wraz z  opiekunami panem Pawłem Ślusarczykiem i panią Martyną Pietrzyk. Wczesnym rankiem – o godzinie 6:45 – zebraliśmy się  pod szkołą  w Pierzchnicy.

Droga do celu naszej podróży minęła nam bardzo szybko. Na miejsce dotarliśmy około godziny  10. Zwiedzanie zaczęliśmy od muzeum Auschwitz, podczas którego towarzyszyła nam pani przewodnik, opowiadająca w ciekawy sposób  o największym cmentarzu w Polsce.  Na początku przeszliśmy przez bramę, na której widnieje napis „Arbeit macht frei” , czyli „Praca czyni wolnym”. Od oprowadzającej uzyskaliśmy informację, iż napis ten nie jest autentyczny, ponieważ oryginał został skradziony w 2009r. Po paru dniach wprawdzie został odnaleziony, ale był przecięty na trzy części. Jego prace renowacyjne trwają do dziś.

Następnie pani przewodnik oprowadzała nas po blokach, w których przebywali  ludzie skazani na śmierć. W jednym z pierwszych bloków, które odwiedziliśmy, zobaczyliśmy typowe życie więzienne.  Na korytarzu widnieją  zdjęcia ludzi, którzy tam zginęli (podane są ich imiona i nazwiska, daty przybycia do obozu i daty śmierci oraz ich wykształcenie). W bloku nr 27 na ścianach jednego z pomieszczeń zostało wyświetlone życie ludzi, tuż przed trafieniem do obozu. Bawili się oni na ulicach, tańczyli, śpiewali, byli weseli…, po prostu żyli. Natomiast w innym pomieszczeniu również na ścianach zostały zaprezentowane autentyczne  rysunki, które malowały dzieci tam uwięzione, a odwzorowała je pewna artystka. Dzieci, które to malowały na pewno pragnęły szczęścia…!  W tym samym bloku umieszczona jest wielka księga z imionami ludzi, którzy zostali zamordowani. Widnieje tam mnóstwo nazwisk. Natomiast w bloku 5 znajdowały  się rzeczy, które należały do ofiar obozu między innymi : grzebienie, pędzle do golenia, garnki, okulary, buty, protezy oraz walizki (podpisane imieniem i nazwiskiem). Ludzie znajdujący się tam, musieli ciężko pracować. Bardzo często też głodowali. Niektóre cele były tak małe, że zamknięci w niej więźniowie musieli stać przez całą noc, a rano wyruszyć do ciężkiej pracy. Byliśmy również pod Ścianą Straceń, gdzie rozstrzelano kilkanaście tysięcy ofiar. Pamięć o nich uczciliśmy minutą ciszy. Na placu apelowym odbywały się  różne spotkania,   w którym musieli  uczestniczyć wszyscy, przebywający w obozie koncentracyjnym. Jeżeli któryś człowiek odważył się uciec stamtąd, pozostali odbywali karę w postaci apelu – stali na baczność, bez jedzenia i picia nawet osiemnaście godzin. Ponadto mieliśmy możliwość przebywać  w krematorium, gdzie najpierw zagazowywano ludzi, a potem palono ich zwłoki w piecach krematoryjnych.

Po dwugodzinnym zwiedzaniu  pojechaliśmy do Brzezinki, oddalonej o 3 km od Oświęcimia. Znajduje się tam ponad trzysta baraków, w których mieszali więźniowie oraz tory, po których kursowały pociągi, przywożące ich. Warunki mieszkalne w barakach były dużo gorsze niż te  w Oświęcimiu. Po zwiedzeniu Birkenau i doznaniu wielu przeżyć, udaliśmy się  w drogę  powrotną.                     W Pierzchnicy byliśmy przed godziną 19.

Wycieczka była bardzo udana. Była to nie tylko bardzo pasjonująca lekcja historii, ale i patriotyzmu. Oświęcim to miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, dlatego uważam, iż powinien odwiedzić je  każdy dorosły człowiek.                                                 Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na nas niezwykłe wrażenie, gdyż pozwolił nam przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę holokaustu. A przede wszystkim uświadomił nam, przez co musieli przechodzić niewinni ludzie, jakie piekło zgotowali im oprawcy.

 Katarzyna Trzuskowska uczennica klasy  III a

DSC03123 (800x533) DSC03126 (800x533) DSC03158 (800x533) DSC03171 (800x533) DSC03187 (800x533) DSC03192 (800x533) DSC03205 (800x533) DSC03209 (800x533) DSC03210 (800x533) DSC03216 (800x533) DSC03224 (800x533) DSC03234 (800x533) DSC03240 (800x533) DSC03243 (800x533) DSC03248 (800x533) DSC03249 (800x533) DSC03250 (800x533) DSC03251 (800x533)