Tydzień z matematyką

W dniach 09-13.06.2014r. w naszej szkole odbywał się  Szkolny Tydzień Matematyki pod hasłem „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki”. Organizatorami były nauczycielki matematyki p.G.Majewska-Kapusta i E.Stępień oraz uczniowie zajęć rozwijających kompetencje kluczowe z matematyki z klas V-VI. Głównym celem tego przedsięwzięcia było:

• zainteresowanie dzieci matematyką,
  • pokazanie matematyki na wesoło,
  • stymulowanie rozwoju uczniów poprzez rozwiązywanie i rozstrzyganie ciekawych problemów z różnych dziedzin matematyki,
  • kształtowanie pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku
  • rozwijanie samodzielnego i logicznego myślenia matematycznego, wyobraźni geometrycznej, umiejętności schematyzacji i matematyzacji sytuacji konkretnych, umiejętności wykorzystywania wiedzy matematycznej w życiu codziennym, umiejętności pracy zespołowej.

Tydzień z matematyką przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych:

Uczniowie klas I-III od poniedziałku do środy rozwiązywali indywidualnie zestawy zadań i tutaj zostali na każdym poziomie edukacyjnym wyłonieni zwycięzcy:

klasa Ia –Nina Miszczyk

klasa IIb – Mateusz Jędrzejewski

klasa IIIa – Julia Krajewska

Najtrudniej było wyłonić zwycięzcę w klasach II, bowiem uczniowie rozwiązywali zestawy zadań „łeb w łeb”. Dopiero po drugiej dogrywce niezwyciężonym okazał się Mateusz. Organizatorzy postanowili więc te pozostałe osoby wyróżnić. Byli to:

klasa IIb – Aleksandra Bednarska

klasa IIa – Jakub Szwed

We czwartek uczniowie klas I-III grupowo wykonali plakaty promujące matematykę, zwycięzcę w tym konkursie wyłonili uczniowie klas IV-VI na podsumowaniu w piątek.  Okazała się nim klasa IIb jednocześnie zdobywając tytuł „Sówki Matematycznej”

Uczniowie klas IV-VI od poniedziałku do czwartku rozwiązywali różnorodne łamigłówki: literową, z zapałkami, egipską i krzyżówkę. Kto poprawnie rozwiązał co najmniej trzy wziął udział w losowaniu nagrody książkowej:

klasa Ilość uczniów biorących udział Ilość uczniów przechodzących do losowania zwycięzca

Moskwa Jakub

Zychowicz Adam

Cieśla Dominika

W piątek, jako podsumowanie tygodnia, został rozegrany turniej matematyczny pomiędzy klasami IV-VI o tytuł „Matematycznej Sowy”.

Turniej składał się z pięciu zadań:

1.        Przygotowanie i zaprezentowanie rymowanki promującej matematykę
  2.        Skojarzenia
  3.        Ułożenie jak najwięcej wyrazów ze słowa MATEMATYKA
  4.        Rebusy
  5.        Kalambury

Po wykonaniu wszystkich zadań jury w składzie: p.dyrektor Bożena Petrus, p.dyrektor Teresa Gwadowska, p.Marzena Domżał i p.Barbara Miszczyk wyłoniło zwycięzcę – okazała się nim klasa VIa.

Wszystkim zwycięzcą serdecznie gratulujemy.

Zaangażowanie uczniów w czasie całego tygodnia i na podsumowaniu świadczy o tym, że matematyka nie stanowiła dla nich wielkich tajemnic i okazała się nie taka straszna. Życzymy wszystkim uczniom, aby ta królowa wszystkich nauk była dla nich zawsze przyjazna.

Gertruda Majewska Kapusta