Uczniowie klas siódmych „Na spotkaniu z muzyką” w Świętokrzyskim Sztetlu

9.01.2018r. wybraliśmy się z wychowawcami i p. dyrektor Bożeną Petrus do Ośrodka Edukacyjno – Muzealnego ,, Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.

Celem wyjazdu było zwiedzenie  OEM ,,Świętokrzyski Sztetl ‘’ oraz  udział w styczniowym  koncercie rozpoczynającym  cykl  „Spotkań z muzyką” w 2018 roku w wykonaniu artystów stołecznej Filharmonii Narodowej.

Podczas zwiedzania  duże wrażenie zrobiła na nas szklana bima-jedyna taka na świecie – wzorowana na XVIII-wiecznym kamiennym oryginale. Chmielnicka bima została wykonana z wielkoformatowego szkła i mimo pokaźnych rozmiarów nie ma żadnych metalowych łączeń.  To z tego miejsca odczytywano niegdyś Torę –Święty Zwój.

W tej samej sali korzystając z nowoczesnych urządzeń multimedialnych oraz zamontowanych w przestrzeni ekspozycji głośników mogliśmy poczuć atmosferę gwarnego targu czy żydowskiej szkoły.

Uczestniczyliśmy także w ,, Spotkaniu z muzyką” na babińcu synagogi.

Koncert  edukacyjny przygotowali artyści z Filharmonii Narodowej.

Wystąpili wokaliści: Katarzyna Andruszko i Sebastian Dudzik oraz Adam Skrzypiński, towarzyszący im na fortepianie.

Było to muzyczne spotkanie z powstałym blisko 60 lat temu, ogromnie popularnym w Polsce czasów PRL – Kabaretem Starszych Panów. Jego twórcy: kompozytor Jerzy Wasowski oraz poeta i satyryk Jeremi Przybora, znakomici przedstawiciele przedwojennego świata, potrafili wykreować pełną subtelnego humoru rzeczywistość muzyczną, która dobrze trafia także do współczesnego odbiorcy. Szczególnie podobały nam się takie przeboje z tamtych czasów jak: „Już czas na sen”, „Kaziu, zakochaj się!” i oczywiście – „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Po koncercie uczestniczyliśmy w zajęciach pod kierunkiem art. plastyka Wojciecha Książka obok dawnej synagogi. Poprzez odbicie śladów własnych stóp stworzyliśmy napis „Piłsudski”. Dowiedzieliśmy się o powiązaniach marszałka Józefa Piłsudskiego ze społecznością żydowską oraz poznaliśmy jego wypowiedzi na temat obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Białe ślady są symbolem odrodzenia Polski. Pozostawione na starym historycznym bruku, prowadzącym na pierwszy cmentarz żydowski – są także potwierdzeniem ciągłości historycznej.

                                                                                                                                     Uczniowie klas VII