Andrzejkowe wróżby i zabawy przedszkolaków

„Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie toczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!…”

ANDRZEJKI  to wieczór wróżb. Dawniej wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny. Zwyczaj ten praktykowały tylko niezamężne dziewczęta. Andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko w odosobnieniu. Z czasem jednak przybrały one formę zbiorową, organizowaną w grupach panien na wydaniu.

Obecnie Andrzejki traktowane są jako zabawa, w której biorą udział zarówno dziewczęta jak i chłopcy.

I właśnie w atmosferze zabawy przebiegał ten dzień we wszystkich oddziałach przedszkolnych.

„Spacer” bucików do drzwi, losowanie serduszek z imionami, wyszukiwanie atrybutów przyszłych zawodów – to wróżby, które towarzyszyły dzieciom na andrzejkowej imprezie w dniu 29 listopada,  tak jak mówi to tradycja ludowa.

Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce.   Które z wróżb się spełnią?…. WSZYSTKIE!!!

Słodki poczęstunek pozwolił dzieciom uzupełnić stracone kalorie. Humory dopisywały wszystkim. To był super dzień!!!

J. Karasińska