Barbórka w oddziałach przedszkolnych

We wtorek, 4 grudnia w oddziałach przedszkolnych  obchodziliśmy  Barbórkę – święto wszystkich górników. Była to doskonała okazja do wzbogacenia wiedzy na temat ich pracy. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne o pracy w kopalni, przeprowadziliśmy zabawy badawcze z wykorzystaniem węgla, dowiedzieliśmy się do produkcji czego jest on wykorzystywany. Poznaliśmy węgiel do rysowania, wykonaliśmy prace plastyczne. Dzieci   poznały wiele ciekawostek na temat górniczego stroju, usłyszały legendę o Skarbniku – dobrym duchu kopalni, oraz dowiedziały się dlaczego święto górników to Barbórka. Najmłodsi zapoznali się z takimi pojęciami jak czako, sztygar, kilof czy perlik.  Teraz już wiemy czym zajmują się górnicy, jak trudną, ciężką i niebezpieczną mają.

Anetta Kułagowska